נציגות אש"ף בוושינגטון
צילום: אי-פי

רשמית: נציגות אש"ף נסגרה בוושינגטון

חודש אחרי ההכרזה, נסגרו משרדי הארגון, זאת לאחר שתמה תקופת ההארכה שנתן הממשל האמריקני. לפי דיווחים פלסטינים דגל אש"ף לא הוסר מהבניין. עשרות הגיעו למקום ומחו נגד המהלך
שמעון מיג'אן
11 באוקטובר 2018
09:56

נציגות אש"ף בוושינגטון נסגרה לפנות בוקר (חמישי) באופן רשמי, כך מדווחים כלי תקשורת פלסטיניים. זאת לאחר שתמה תקופה ההארכה שנתן הממשל האמריקני לרשות הפלסטינית לפנות את הסגל הדיפלומטי מהמבנה. לפי הדיווחים, דגל אש"ף לא הוסר מהבניין.

עשרות פלסטינים הגיעו למקום כדי למחות על סגירת הנציגות. שר החוץ הפלסטיני, ריאד אל-מאלכי, אמר כי "מדובר בנכס פרטי ולא ציבורי. על־כן בעליו יכול לתלות עליו כל דגל שהוא חפץ בו".

לפני חודש הודיע רשמית משרד החוץ האמריקני כי נציגות אש"ף בוושינגטון תיסגר. בהצהרה שפרסם המשרד, נטען כי סגירת הנציגות נובעת ממהלכי הפלסטינים נגד ישראל בבית הדין הבינלאומי בהאג, וכן מדחיית ההנהגה את התוכנית האמריקנית וסירובה לנהל משא ומתן.

"התרנו למשרד לפעול כל עוד הוא פעל לקידום השלום בין ישראל לפלסטינים, אולם הארגון לא הראה שום התקדמות לעבר משא ומתן משמעותי, להיפך. הממשל ממשיך להאמין כי שיחות ישירות הן הדרך היחידה להתקדם. לא חדלנו ממאמצינו להשיג שלום יציב במזרח התיכון", נכתב בהודעה האמריקנית.

בתגובה להחלטה, אמר ראש המשרד הפלסטיני בוושינגטון, חוסאם זומלוט, כי זהו צעד חסר אחריות, אשר לדבריו מאשר כי הממשל מציית בעיוורון לרשימת הדרישות של ישראל. ״נמשיך במאמצינו לדרוש שישראל תתן דין וחשבון למעשיה בהתאם לחוק הבינלאומי״, הוסיף זומלוט.

אש"ף ("הארגון לשחרור פלסטין") מאגד בתוכו כמה תנועות לאומיות פלסטיניות, כשהגדולה ביותר היא הפת"ח, בראשה עומד יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן. ב-1993 הכיר מנהיג אש"ף, יאסר עראפת, במדינת ישראל במכתב רשמי לראש ממשלת ישראל, יצחק רבין. בתגובה הכירה ישראל באש"ף כנציג לגיטימי של הפלסטינים.