המנהרה שנחשפה
צילום: דובר צה"ל

צה"ל ניטרל מנהרה שחדרה ממרכז רצועת עזה לשטח ישראל

מנהרת הטרור נחפרה מאזור חאן יונס וחדרה 200 מטר לשטח ישראל. מדובר במנהרה ה-15 שנוטרלה בשנה האחרונה. דובר צה"ל: "אוחזים בעוד מידע על עוד מנהרות חודרות שחפר חמאס"
כרמלה מנשה ורועי שרון
11 באוקטובר 2018
13:01
עודכן ב 13:28

צה"ל ניטרל הבוקר (חמישי) מנהרת טרור שבנה חמאס מאזור חאן יונס, מדובר במנהרה ה-15 שסוכלה בשנה האחרונה. המנהרה חדרה 200 מטר לשטח ישראל, ומתחברת לרשת מנהרות לחימה בתוך שטח הרצועה. דובר צה"ל אמר כי המנהרה הייתה ידועה כבר כמה חודשים והוסיף: "אנחנו אוחזים בעוד מנהרות חודרות שחפר חמאס". 

לדברי דובר צה"ל רונן מנליס, "יש במנהרה שימוש חומרים שלהבנת צה"ל חמאס עושה בהם שימוש כדי לשבש את הטכנולוגיה שמאתרת מנהרות. המנהרה בנויה בסטנדרט גבוה, עם רשת חשמל וטלפוניה עם כמה פיצולים. היא מראה התפתחות ביכולות של החמס בשיטות הבניה, ונסיון להתל בפעילות שלנו", הוסיף מנליס.


תוואי המנהרה שנוטרלה (צילום: דובר צה"ל)

מנליס התייחס להפגנות בגבול הרצועה ואמר כי "יש ירידה באירועים במספר הבלונים ועלייה בכמות המפגינים על הגדר. אנחנו נערכים מחר לאותה כמות אנשים. יש סימנים שמצביעים על כוונה להוריד את רמצ האלימות. החמאס רואה נסיונות לשפר את המצב והוא מגיב". 

ראש המועצה האזורית אשכול גדי ירקוני אמר לכאן 11: "במזל צה"ל מצליח לגלות את המנהרות. אני מברך שעוד מנהרה הורדה מסדר היום. אנחנו נמצאים בזמן אחרון תחת איומים אחרים. ראש הממשלה חייב להפסיק את התופעה הזו. אני חושב שכמה שזה ייגמר יותר מהר, יהיה לנו יותר בטוח".


שר החינוך נפתלי בנט הגיב על סיכול המנהרה ואמר באירוע של מועדון ה-11: "אני מברך את כוחות צה"ל על ההצלחה הגדולה במניעת חדירות מתחת לאדמה. עכשיו ישראל צריכה למנוע חדירות מעל האדמה. הגיע הזמן לאגרוף פלדה מול המחבלים האלה ומדיניות של אפס מחבלים חודרים לישראל".


צה"ל פועל בשנים האחרונות לסיכול איום המנהרות מרצועת עזה. בין השאר בחודש מאי האחרון הותקפה מנהרה באורך של כשני קילומטרים שחרדה מרצועת עזה למצרים ומשם לשטח ישראל. כמה ימים קודם לכן השמידו מטוסי קרב של חיל האוויר מנהרה של חמאס באזור מעבר ארז שבצפון רצועת עזה.

בחודש מרץ האחרון צה"ל השמיד שתי מנהרות ברצועת עזה, שלפחות אחת מהן יועדה לחדור לשטח ישראל. מנהרה אחת, שאותרה בסמוך לקיבוץ סופה באזור כרם שלום שבמועצה האזורית אשכול, נאטמה, ולפי צה"ל לא היוותה איום שכן זוהתה בשלבי בנייה מוקדמים. המנהרה השנייה, שנחפרה במרכז רצועת עזה, הותקפה בעומק השטח בתגובה למטענים שהופעלו נגד כוחות הביטחון בשבועות האחרונים.

מוקדם יותר היום נשמעו אזעקות בעוטף עזה והסביבה. מדובר צה"ל נמסר כי מדובר בזיהוי שווא ולא בוצע ירי מעזה. זאת בנוסף לאירועים האחרונים ברצועת עזה, הכוללים ניסיונות חדירה לשטח ישראל, השלכת מטעני חבלה לעבר כוחות צה"ל והפרות סדר.

במהלך השבוע נרשמו כמה מקרים של הפרות סדר בגבול רצועת עזה. ביום שני הפרו כמה עשרות כלי שיט פלסטיניים את הסדר בגבול הימי, וספינות של חיל הים מנעו מהם לחצות אותו. בד בבד, אלפי פלסטינים התפרעו בצפון הרצועה, ליד קיבוץ זיקים. לוחמי צה"ל ירו בתגובה אל עבר המתפרעים. משרד הבריאות ברצועת עזה מסר כי בעימותים נפצעו 29 פלסטינים, בהם 11 מאש חיה והשאר משאיפת עשן ומחבלות שונות.