זירת הפיגוע באזור התעשייה ברקן
צילום: פלאש 90

החשש של ערבי-ישראלי: "הפיגוע בברקן משליך עלינו"

טארק עבדל חמיד, שגר בנתניה, סיפר איך מרגיש ערבי בארץ יום לאחר פיגוע. "אתה קם בבוקר ואומר לעצמך - 'יש לי חברים יהודים, אולי הם יתחילו לחשוש'"
מרחאבית
11 באוקטובר 2018
15:32

טארק עבדל חמיד מכפר יאסיף הוא ערבי ישראלי שגר בנתניה ועובד כמדריך כושר באחד מהמכונים בעיר. לאחר הפיגוע ביום ראשון, שבו נרצחו קים לבנגרונד-יחזקאל וזיו חג'בי, כתב עבדל חמיד פוסט בחשבון הפייסבוק שלו ובו הביע את החשש שלו מההשלכות של המעשה על האוכלוסייה הערבית בארץ. בריאיון לערן זינגר בתכנית "מרחאבית" בכאן רשת ב' אמר היום (חמישי) עבדל חמיד כי המחבל עבד עם יהודים ומכיר אותם, וזה מה שמסוכן – "זה משליך עלינו".

"אתה קם בבוקר ואומר לעצמך – 'יש לי חברים יהודים, הם יודעים מי אני, אבל בתת-מודע שלך אתה חושב שיכול להיות שישנו את דעתך עליך. יכול להיות שהם יתחילו לחשוש'", אמר. עבדל חמיד ציין כי יש הרבה אנשים שחושבים כמוהו, אבל חוששים לדבר.

ביום ראשון נרצחו קים לבנגרונד-יחזקאל וזיו חג'בי בפיגוע ירי שאירע במפעל אלון באזור התעשייה ברקן בשומרון. המחבל, אשרף נעאלוה מהכפר שוויכה, הצליח להימלט והמצוד אחריו נמשך. נעאלוה עבד במפעל בתור חשמלאי והיה בעל היתר עבודה.

הוא לא עבר בידוק ביטחוני עם כניסתו וכל שנדרש ממנו היה להציג את ההיתר שברשותו. חברה אזרחית המאבטחת את המתחם היא זו שאחראית וצריכה לאשר זאת עם הצבא. מה שייבדק כעת הוא אם אותה חברת אבטחה פעלה על פי הנוהל הצבאי. עוד ייבדק, לאור הכשלים במערך האבטחה, אם הנוהל שהוגדר על ידי הצבא סביר בכלל.