הפרות הסדר האלימות בגבול עם רצועת עזה
צילום: אי-פי

מחלוקת בין ארגוני הטרור בעזה על הפחתת האלימות

חמאס מוכן להפחית בכמות התהלוכות בתמורה להקלות הומניטריות. בג'יהאד האיסלאמי מתנגדים. הכותרת של ההפגנות המתוכננות למחר היא "הפגנות למען אינתיפאדת ירושלים"
דנה בן שמעון ורועי שרון
11 באוקטובר 2018
22:51

ארגוני הטרור ברצועת עזה לא מצליחים להגיע להסכמה בדבר ההפחתה של ההתפרעויות על גדר הגבול עם ישראל. הערב (חמישי) דווח בחדשות הערב בכאן 11 כי חמאס מוכן להפחית בכמות התהלוכות בתמורה להקלות הומניטריות, אך בג'יהאד האסלאמי מתנגדים.


הכותרת של ההפגנות המתוכננות למחר היא "הפגנות למען אינתיפאדת ירושלים". מוקדם יותר היום התקיימה פגישת פיוס בת חמש שעות ברצועה ובג'יהאד אמרו כי לא קיבלו תמורה מספת כדי לחדול מההתפרעויות כליל. בפיקוד הדרום אמרו כי זיהו ירידה במפלס האלימות שמפעיל חמאס.

בתוך כך, צה"ל ניטרל הבוקר מנהרת טרור שבנה חמאס מאזור חאן יונס, מדובר במנהרה ה-15 שסוכלה בשנה האחרונה. המנהרה חדרה 200 מטר לשטח ישראל, ומתחברת לרשת מנהרות לחימה בתוך שטח הרצועה. דובר צה"ל אמר כי המנהרה הייתה ידועה כבר כמה חודשים והוסיף: "אנחנו אוחזים בעוד מנהרות חודרות שחפר חמאס". 

 


במהלך השבוע נרשמו כמה מקרים של הפרות סדר בגבול רצועת עזה. ביום שני הפרו כמה עשרות כלי שיט פלסטיניים את הסדר בגבול הימי, וספינות של חיל הים מנעו מהם לחצות אותו. בד בבד, אלפי פלסטינים התפרעו בצפון הרצועה, ליד קיבוץ זיקים. לוחמי צה"ל ירו בתגובה אל עבר המתפרעים. משרד הבריאות ברצועת עזה מסר כי בעימותים נפצעו 29 פלסטינים, בהם 11 מאש חיה והשאר משאיפת עשן ומחבלות שונות.

ביום שישי האחרון הגיעו כ-20 אלף פלסטינים להפגנות אלימות בכמה מוקדים לאורך הגבול עם עזה. חלקם התפרעו והשליכו לעבר כוחות צה"ל מטענים ורימונים. בנוסף, המתפרעים הבעירו צמיגים ויידו אבנים. בתגובה ביצע צה"ל שתי תקיפות בצפון הרצועה. משרד הבריאות דיווח על שלושה הרוגים, בהם נער בן 12, ועל יותר מ-370 פצועים.