הסטודנטית לארה אל-קאסם
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

נדחה ערעורה של הסטודנטית האמריקנית - לא תוכל להיכנס לישראל

בפסק הדין נקבע כי "אין עוררין שבעבר לארה אל-קאסם היתה חברה בארגון ששם לו למטרה כדי לפגוע בישראל". בית המשפט קיבל את עמדת המדינה כי לא הוסר החשש שאל-קאסם עלולה לנצל את השהייה בארץ כדי לקדם קריאות להטלת חרם על ישראל
תמר אלמוג
12 באוקטובר 2018
18:00

בית המשפט המחוזי בתל אביב דחה היום (שישי) את ערעורה של הסטודנטית האמריקנית לארה אל-קאסם על ביטול אשרת השהייה בישראל לצורך לימודים. בפסק הדין נקבע כי "אין עוררין שבעבר אל-קאסם הייתה חברה בארגון ששם לו למטרה לפגוע בישראל".

בית המשפט קיבל את עמדת המדינה כי לא הוסר החשש שאל-קאסם עלולה לנצל את השהייה בארץ כדי לקדם קריאות להטלת חרם וכי היו תמיהות לא מוסברות בהתנהלותה כולל סתירות והסתרות בגרסאותיה. נפסק גם כי לא נפל פגם בהחלטה שלא לאשר את השהייה.

האוניברסיטה העברית הצטרפה לערעור בטענה כי יש חשיבות לעודד חילופי סטודנטים ויש חשש לפגיעה באקדמיה ובתדמיתה. בית המשפט קבע כי יש נסיבות ספציפיות שכללו הסתרת היסטוריה לפעילות ברשתות החברתיות "באופן שעולה בקנה אחד עם התנהלות המזוהה עם פעילי BDS".

השופט הדגיש כי אין בהחלטתו משום העדפת גישה רעיונית או אקדמית כזו או אחרת וסיכם: "כל מדינה מתוקנת אמונה על שמירת האינטרסים שלה ושל אזרחיה, ולא רק הביטחוניים, אלא גם אינטרסים כלכליים וחברתיים.

"כל מדינה מתוקנת רשאית להילחם בחרם על ייצוא מוצריה, תרבותה ותדמיתה. בית המשפט לא מצדד בעמדה כזאת או אחרת, אלא דן בפסק הדין בסמכות המדינה, גם אם חוסנה ברור, להפעיל שיקול דעתה כדי למנוע מאדם שמקדם פגיעה באינטרסים האלה, להיכנס אליה", סיכם השופט.

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן אמר בעקבות החלטת בית המשפט: "בית המשפט קבע במפורש שההחלטה מבוססת על פעילותה ומעשיה של אל-קאסם נגד ישראל ולא על דעותיה ומחשבותיה. בית המשפט קבע בבירור שמדינה מתוקנת רשאית להילחם בחרם על מוצריה ותרבותה".

הארגון שבו הייתה חברה הסטודנטית קרא להטיל חרם על חברה ישראלית מוכרת והביע תמיכה במי שביצעה פעילות חבלנית. לא נמצא ממש בטענות אל-קאסם שהחוק מתייחס רק למי שמבצע פעולות כאלה בהווה.