מעבר קוניטרה
צילום: חאמד אלמקת, פלאש 90

ארה"ב: ישראל, סוריה והאו"ם סיכמו על פתיחת מעבר קוניטרה

בהודעה שפרסמה השגרירה האמריקנית באו"ם נאמר כי מעבר הגבול ייפתח ביום שני. "צעד זה יאפשר לפקחי האו"ם להגביר את מאמציהם למנוע פעולות איבה באזור רמת הגולן", אמרה היילי, וקראה לשתי המדינות להקל על עבודת הפקחים
מערכת כאן חדשות
13 באוקטובר 2018
07:22

שגרירת ארצות הברית באו"ם, ניקי היילי, אמרה הלילה (שבת) כי ישראל, סוריה והאו"ם סיכמו לפתוח מחדש את מעבר הגבול בקוניטרה ביום שני הקרוב. בהודעה שפרסמה השגרירה, קראה לשתי המדינות להקל על עבודתם של פקחי האו"ם באזור. "ארצות הברית מברכת על פתיחתו מחדש של המעבר", אמרה היילי, "צעד זה יאפשר לפקחי האו"ם להגביר את מאמציהם למנוע פעולות איבה באזור רמת הגולן".

אונדו"ף, כוח הפיקוח על ההפרדה של האו"ם המונה כ-1,000 חיילים, מפקח על קו הפסקת האש בין ישראל לסוריה ברמת הגולן. לפני כחודשיים הודיע האו"ם כי הוא מתפרש בהדרגה בשטח המפורז מתוך כוונה לפתוח מחדש את מעבר הגבול בקוניטרה. הפקחים שהוצבו באזור במסגרת הסכמי הפסקת האש בין ישראל לסוריה לאחר מלחמת יום הכיפורים, עזבו את רמת הגולן הסורית לאחר שפרצה מלחמת האזרחים במדינה.


לפני כשלושה חודשים פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי סוריה ניסתה להגביל את פעילות אונדו"ף בגבול עם ישראל, וביקשה לבטל תקנים בפעילות הארגון. הסורים הערימו קשיים באיוש תפקידי הכוח מטעם האו"ם ואף מנעו אשרות כניסה עבורם לתוך המדינה. סוריה אף העלתה הצעה רשמית לאו"ם לביטול התקנים לחלוטין. בסופו של דבר סיכלה ישראל את המהלך, בפעילות מאחורי הקלעים, ובשיתוף פעולה עם ארצות הברית. מי שעמדה לצד סוריה ותמכה בהצעה היא רוסיה, ביחד עם איראן וקוריאה הצפונית.