נשיא ארה"ב דונלד טראמפ
צילום: אי-פי

טראמפ הודה לארדואן על שחרור הכומר האמריקני: "עשוי להוביל ליחסים נהדרים"

נשיא ארה"ב בירך על שחרורו ממעצר של הכומר אנדרו ברונסון, והדגיש שוב כי לא בוצעה שום עסקה עם אנקרה: "לא עושה עסקאות עבור בני ערובה. מעריכים מאוד את טורקיה"
יותם רוזנוולד
13 באוקטובר 2018
17:36

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ הודה היום (שבת) לנשיא טורקיה רג'יפ טאיפ ארדואן על שחרורו של הכומר אנדרו ברונסון. עם זה, טראמפ הדגיש כי לא נרקמה שום עסקה עם טורקיה כדי לשחרר את ברונסון, אך קיימת הערכה לשחרור בארצות הברית שיכולה להוביל "ליחסים נהדרים" בין המדינות.

"אני לא עושה עסקאות של בני ערובה", ציין טראמפ בחשבון הטוויטר שלו. נשיא ארצות הברית הוסיף כי ייפגש הערב עם ברונסון בחדר הסגלגל. "זה יהיה נפלא לפגוש את ברונסון", אמר הנשיא. ארדואן ענה לטראמפ בחשבון הטוויטר שלו: "אדוני הנשיא, כפי שתמיד הדגשתי, הרשות השופטת הטורקית קיבלה את החלטתה באופן עצמאי. אני מקווה שארה"ב וטורקיה ימשיכו לשתף פעולה".

הלילה אמר טראמפ כי הכומר סבל רבות וכי ארצות הברית מכירה טובה לאנשים רבים. עם זאת, הנשיא האמריקני הכחיש דיווחים על הסכם סודי בין וושינגטון ואנקרה שנועד לשים סוף לקרע ביחסים בין המדינות שגרמה הפרשה. שלשום דווח כי בהסכם נקבע לכאורה כי התביעה תוותר על כמה מן האישומים נגד ברנסון, ובתמורה תקל ארצות הברית את הלחץ הכלכלי מעל טורקיה.

בית משפט בטורקיה קבע אתמול כי הכומר האמריקני, ששהה במעצר בית במדינה, ישוחרר. ברונסון מואשם בעבירות של ריגול וסיוע לטרור. הוא נעצר ב-2016 בחשד למעורבות בניסיון ההפיכה נגד נשיא טורקיה שאירע באותה השנה.

המקרה של ברונסון, כומר אוונגליסטי מצפון קרוליינה, שמתגורר בטורקיה יותר מ-20 שנה ונעצר לפני כשנתיים, הוביל למשבר בין ארצות הברית לטורקיה. ברונסון הואשם בקשרים עם חמושים כורדים ועם פתהוללה גולן, איש הדת הגולה בארצות הברית, אותו מאשים ארדואן בניסיון ההפיכה.