האסון בנחל אשלים
צילום: מארק כץ, רשות הטבע והגנים

מפעל רותם אמפרט הודיע: נעביר את הפעילות לאתר שלא יסכן את נחל אשלים

המפעל צפוי להשלים את המעבר, עליו הוסכם בעקבות עתירה של ארגון "אדם, טבע ודין", עד תום שנת 2020. מהחברה נמסר: "פועלים לשקם את האמון עם כלל הציבור". הנחל עדיין סגור למבקרים - יותר משנה אחרי האסון
מיכל וסרמן
13 באוקטובר 2018
21:53

מפעל "רותם אמפרט" הודיע הערב (שבת) כי הוא יעביר את פעילותו לאתר שלא יסכן עוד את נחל אשלים ואת מי התהום. המפעל צפוי להשלים את המעבר, עליו הוסכם בעקבות עתירה של ארגון "אדם, טבע ודין", עד תום שנת 2020.

על פי הסכם שנחתם, יהיו מנגנונים שיבטיחו את המעבר, לרבות סנקציות כספיות, והמפעל חויב לשלם לארגון כ-300 אלף שקלים לכיסוי הוצאות. מסלול נחל אשלים עדיין סגור למבקרים, כשנה ושלושה חודשים אחרי האסון האקולוגי שבו זרמו לנחל מאות אלפי קוב של מים חומציים בשל קריסה של בריכה במפעל.

מחברת רותם אמפרט נמסר: "החברה לקחה אחריות מלאה לשיקום נזקי אסון נחל אשלים ופועלת כל העת להשיג הסכמה רחבה עם כל הגורמים לצורך שיקום האמון עם כלל הציבור, לצורך המשך פעילותה תוך שמירה על הסביבה. אנו מברכים על ההסכמות שהושגו".

לפני כחמישה חודשים הגישה המדינה בקשה לאישור תביעה ייצוגית נגד החברות שהיו אחראיות על זיהום הנחל. התביעה הוגשה לבית המשפט המחוזי בבאר שבע בשם רשות הטבע והגנים הלאומיים נגד החברות רותם אמפרט נגב וכימיקלים לישראל ונגד שישה בכירים בהן. מדובר בתביעה על סך של 397 מיליון שקלים, שכמחצית ממנה יועד לשיקום הנחל.

ב-30 ביוני 2017 דלפו כ-100,000 מטר קוב של שפכים חומציים מבריכת אידוי של מפעל "רותם דשנים" בעקבות קריסה של דופן הבריכה. חלק ניכר מהשפכים זרמו לנחל אשלים שבשמורת מדבר יהודה. מפעלי ים המלח נערכו עם כלים הנדסיים על מנת לאגור את השפכים במאגר אשלים.