קנצלר אוסטריה: "רואים את ההגנה על חיי יהודים כמשימה"

סבסטיאן קורץ אמר בריאיון לשליחת כאן חדשות באירופה כי ביטחונה של ישראל מהווה אינטרס עבור ארצו, אך דחה אפשרות שהשגרירות האוסטרית תעבור לירושלים: "צריך להגיע לפתרון במשא ומתן". על האירוח של נשיא איראן בווינה אמר קורץ: "ביטחון ישראל לא נתון למשא ומתן מבחינתנו"
אנטוניה ימין
13 באוקטובר 2018
22:37

קנצלר אוסטריה, סבסטיאן קורץ, הדגיש היום (שבת) כי הצורך בביטחונה של ישראל מהווה "אינטרס אוסטרי" עבור ארצו. בריאיון לשליחת כאן חדשות באירופה אנטוניה ימין, ששודר בתוכנית "רואים עולם" בכאן 11, דחה קורץ את האפשרות שאוסטריה תעביר בקרוב את השגרירות שלה בישראל לירושלים, משום ש"העברתה שלא במשא ובמתן לא תיטיב עם המצב בישראל".

"הביטחון של ישראל הצורך ביטחון שלה הוא אינטרס אוסטרי מבחינתנו", פתח קורץ את דבריו. לדבריו, "תמיד היה לי שיתוף פעולה מצוין עם הקהילה היהודית באוסטריה. כשר חוץ פעלתי לחזק את שיתוף הפעולה עם ישראל, ועכשיו כראש ממשלה עומדות לרשותי יותר אפשרויות לעשות את זה. לכן, אני שמח שאנחנו יכולים לאפשר לילדי קורבנות השואה לקבל אזרחות אוסטרית אם הם רוצים בה".

הקנצלר האוסטרי נשאל בנוגע להעברה של השגרירות בישראל לירושלים, וציין כי אין חדש בנושא: "אנו חושבים שיש להגיע לפתרון בשולחן המשא ומתן.  אני מקווה מאוד שמתישהו זה יקרה, כי אני מקווה שנמצא פתרון במשא ומתן ונשיג שלום. אם זה יצליח, אז העברת השגרירות היא כמובן העניין הפעוט ביותר".

על האירוח של נשיא איראן, חסן רוחאני, בווינה אמר קורץ: "השתמשתי במילים ברורות ביותר בשיחתי איתו. הביטחון של ישראל לא נתון למשא ומתן מבחינתנו, הדבר ברור לחלוטין. ישראל תזכה תמיד לגיבוי מלא מאוסטריה, וחשוב היה להבהיר את זה גם לנשיא האיראני". הוא ציין עוד כי "אנחנו מייחלים להתפתחות חיובית באיראן. לא מקובל עלינו פיתוח פצצות גרעין ואמירות אנטישמיות נגד ישראל".

ראש ממשלת אוסטריה אמר כי מפגנים ניאו-נאציים כמו אלה שהתרחשו לאחרונה על אדמת גרמניה, אינם יכולים לחזור באוסטריה: "אני שמח שלא היה דבר כזה אצלנו, וגם לא יהיה. אנחנו רואים זאת כמשימה שלנו, פשוט אסור שיקרה דבר כזה. אנחנו רואים את ההגנה על החיים היהודיים כמשימה. יש לנו אחריות היסטורית, וזו חובתנו כרפובליקה".