מצעד הגאווה בירושלים, באוגוסט
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ישראל ורוסיה לקראת חתימה על הסכם: זוגות חד מיניים לא יוכלו לאמץ ילדים במדינה

החוק הרוסי אינו מאפשר ללהט"ב והורים יחידנים לאמץ ילדים, ובשנים האחרונות ישראל התחייבה לפעול שהוא ייושם במלואו. משרד העבודה: זו אמנה שמבוססת על כיבוד הדדי של החוק בכל אחת מהמדינות
עמיחי שטיין
14 באוקטובר 2018
07:55
עודכן ב 12:48

ישראל הגיעה להסכמות עם רוסיה לקראת חתימה על הסכם בין המדינות בתחום האימוץ, שלפיו הסכימה ישראל כי זוגות חד מיניים או הורים יחדינים לא יוכלו לאמץ ילדים מרוסיה.

החוק הרוסי משנת 2014 אינו מאפשר ללהט"ב והורים יחידנים לאמץ ילדים, ובשנים האחרונות ישראל התחייבה בפני רוסיה לפעול כדי שאכן החוק הרוסי בנוגע לאימוץ ייושם במלואו. כעת, אחרי כמה שנים של דיונים, המדינות הגיעו להסכמות רשמיות לקראת חתימה וזאת במסגרת יומיים של דיונים שנערכו בשבוע שעבר בין הממשלות במסגרת הוועדה הכלכלית המשותפת ישראל-רוסיה בהשתתפות סגן ראש ממשלת רוסיה, מקסים אקימוב. רוסיה נחשבת למדינה המובילה בישראל מבחינת אימוץ.

ממשרד העבודה והרווחה סירבו להתייחס להסכמות בנוגע לאימוץ בתחום הלהט"ב ומסרו את התגובה הבאה: "מדינות ישראל ורוסיה הגיעו להבנות ושיתוף פעולה לקידום חתימה על אמנה לאימוץ בין מדינתי. האמנה מבוססת על כיבוד הדדי של החוק בכל אחת מהמדינות ובהתאם לאמנת האג להגנה על ילדים ואימוץ בין ארצי עליו חתומה מדינת ישראל".

משרד המשפטים מסר בתגובה: "מדינת ישראל פועלת לכינונו של הסכם לאימוץ בין-ארצי עם רוסיה, המבוסס על הסטנדרטים שנקבעו באמנת האג ובחוק האימוץ הישראלי. בהתאם לנוסח ההסכם שגובש, אימוץ ילדים מרוסיה כמדינה מוסרת ייעשה בהתאם לדיניה הפנימיים. נכון להיום, דיניה הפנימיים של רוסיה אינם מאפשרים אימוץ על ידי זוגות חד-מיניים".

אוהד חיזקי, מנכ"ל האגודה למען הלהט"ב, מסר תגובה לפרסום ואמר כי "ממשלת נתניהו עושה צעד בדרך להפוך לבת חסותה של רוסיה - מדינה שבשנים האחרונות שללה באופן שיטתי זכויות להט"ב ותחת חסותה בוצעו פשעים מחרידים נגד הקהילה. ממשלת פוטיניהו הכריזה מלחמה על הקהילה הלהט"בית - אנחנו ערוכות וערוכים להילחם בחזרה".

ערן גלובוס, יו"ר הבית הפתוח בירושלים: "כשהקהילה הגאה נלחמת על שיוויון בחקיקה ובמדיניות ציבורית - ממשלת ישראל משלבת ידיים עם אחת מהמדינות הגרועות בעולם ללהט"ב. במדינה שבה ריכזו הומואים במחנות ריכוז ושנחקק בה ב-2013 'חוק התעמולה הגאה' שאוסר אפילו לדבר על הקהילה הגאה - סוגרים עתה את השערים בפני להט"ב. הבית הפתוח קורא לממשלת ישראל לבטל את ההסכם המביש מיד ולהתייצב בצד הנכון של ההיסטוריה".

ח"כ יעל גרמן , יו"ר משותפת לשדולה הגאה בכנסת אמרה כי "ישראל חותמת היום על אמנה שתומכת בהדרת זכויות להט"בים לאימוץ. לא די בכך שהמדינה סגרה את האפשרויות להורות בפני הקהילה הגאה בארץ, עכשיו היא תומכת ומתחייבת להדרת הקהילה הגאה מהזכות להורות. אח"כ נתניהו מתגאה באו"ם ואומר שלקהילה יש שיוויןן זכויות בישראל - איזו צביעות".

תגיות:
להט"ב