ההפגנות ברצועת עזה
צילום: עבד רחים חטיב, פלאש 90

ארדן: "בלי הסדרה בעזה בימים הקרובים – יש הסתברות משמעותית למערכה"

השר וחבר הקבינט הזהיר בריאיון לקלמן-ליברמן בכאן רשת ב': "מעדיפים הסדרה במחיר של פתרונות אזרחיים, אבל אם חמאס ימשיך באלימות – התגובה תלך ותתעצם" • על הרחקת הסטודנטית לארה אל-קאסם אמר: "גורמי שמאל גרמו נזק לתדמית המדינה" • על האפשרות שהכנסת תעניק חסינות לרה"מ: "זה צעד מאוד חריג וקיצוני, מקווה שלא נידרש אליו"
קלמן-ליברמן
14 באוקטובר 2018
09:37

השר לביטחון הפנים וחבר הקבינט המדיני-ביטחוני, גלעד ארדן, הזהיר הבוקר (ראשון) כי קיימת "הסתברות משמעותית" למערכה רחבה ברצועת עזה, אם לא יחזור השקט באזור כבר בימים הקרובים. בריאיון לתוכנית קלמן-ליברמן בכאן רשת ב', הבהיר ארדן: "אנחנו מעדיפים להגיע להסדרה במחיר של הכנסת פתרונות אזרחיים לחיי היומיום של האזרחים בעזה, אבל אם חמאס ימשיך לנהוג באלימות ולעודד הפגנות וטרור – התגובה תלך ותתעצם עד כדי מערכה רחבה".

"חמאס אחראי מבחינתנו לכל מה שקורה", הבהיר השר וחבר הקבינט. "ברור שיש תהליך הידרדרות שבקצה שלו אין משהו אחר מלבד מערכה רחבה ברצועה. אם לא נראה איזשהו הסדר שמחזיר את השקט הביטחוני – אז יש הסתברות די משמעותית שנגיע למערכה כזו". ארדו ציין כי לפי נתוני צה"ל שהוצגו בפני השרים, 5,500 פלסטינים כבר נפגעו מאש חיה של הצבא מאז החלו המהומות על הגדר ברצועה.

האזינו לריאיון המלא עם השר גלעד ארדן בקלמן-ליברמן בכאן רשת ב':

ארדן הגיב גם להחלטת בית המשפט שמנעה את כניסתה לישראל של הסטודנטית האמריקנית לארה אל-קאסם, והאשים כי "צדדים בחברה הישראלית, בין אם האוניברסיטה העברית או גורמי שמאל ומרצ, ניהלו קמפיין עולמי נגד מדינתם כדי להכניס לפה מישהי שעמדה בראש סניף של אחד מארגוני החרם הכי אנטישמיים, קיצוניים וסותמי פיות בארצות הברית". לדבריו, "נוצר נזק לתדמית של מדינת ישראל, ומי שאחראי לו הוא מי שהולך בעולם ומותח ביקורת על החלטה מאוד סבירה והגיונית".

"האוניברסיטה העברית פעלה בצורה מחרידה בעיניי", המשיך השר. "היא הולכת ומשלמת מכספי משלם המסים שמסבסד אותה, ונותנת שכר לימוד לסטודנטית שפעלה בחו"ל בכל דרך נגד ישראל". הוא הגיב על הביקורת שנחשפה לאחרונה מצד סגנית שר החוץ, ציפי חוטובלי, על המהלך: "הייתה סתירה בדבריה וצריך לשאול אותה. הציבור נחשף רק למאמרי נגד, ולא למסר שעובר כלפי פעילי חרם. ככל שזו עמדתה – אני חולק עליה".

"חסינות - צעד מאוד חריג וקיצוני, מקווה שלא נידרש לזה במציאות"

ארדן העריך כי הסיכוי ללכת לבחירות גבוה, "למרות שזה מצער אותי והייתי שמח שהממשלה תכהן עד סוף ימיה". עוד אמר: "אני לא רואה ממשלה שתבוא במקום ותהיה מחויבת יותר לערכים היהודיים ולהתיישבות ביו"ש, ולכן אני מקווה שכולנו נעשה את כל המאמצים להתגבר על המחלוקות".

על האפשרות שהכנסת תעניק חסינות לראש הממשלה מפני העמדה לדין פלילי, אמר השר מהליכוד: "קיוויתי שזה לא משהו שנידרש אליו במציאות. אני מניח שזה צעד מאוד חריג וקיצוני. כדי לענות תשובה רצינית, אני צריך להכיר יותר לעומק מה התנאים בסעיף הזה ומתי אם בכלל ראוי לעשות בהם שימוש. אי אפשר להגיד מראש דברים ולהפריח בלונים באוויר. כשתהיה בקשה כזו, אני אביע את עמדתי".

השר לביטחון הפנים אמר כי עדיין לא הכריע בנוגע לזהות המפכ"ל הבא של המשטרה. "ראיינתי את שלושת המועמדים. הוצגו לי תוכניות מאוד מעניינות ורעיונות מקוריים, וזה תהליך טוב ובריא". הוא שלח מסר והוסיף: "אני מקווה שוועדת גולדברג תסכים לבדוק את שלושתם, כדי שכשאחליט בשבועיים-שלושה הקרובים את מי מהם להביא לממשלה כמועמד המומלץ שלי, נדע בוועדות שהיא סומכת עליו את ידיה".

ארדן מתח ביקורת על היוזמה של חברו למפלגה ויו"ר ועדת הפנים של הכנסת, ח"כ יואב קיש, להקים ועדה פרלמנטרית שתחקור אם המשטרה מבצעת "חיסולים פוליטיים" ברקע פרשת גל הירש. "עקרונית אני תומך ביוזמה, אבל חושב שהעיתוי מוטעה. היו בפרשייה הספציפית הזו החלטות שעוררו סימני שאלה, ואני לא צריך שאף אחד יזרז אותי לבדוק. הודעתי כבר שברגע שהחקירה של הירש תסתיים, אקים ועדת חקירה ממשלתית עם סמכויות אמיתיות. אני חושב שזה הגיוני יותר".