מהומות בגבול עזה
צילום: אי-פי

ישראל ביקשה לעצור את ההפגנות בעזה לשבועיים - חמאס סרב

העיתון אל-חיאת דיווח כי ארגון הטרור סרב להפסיק את ההתפרעויות בגבול ולעצור את הפרחת בלוני התבערה. עוד דווח כי בחמאס איימו: "המצב בעזה יתפוצץ על ישראל ועל מצרים"
שמעון מיג'אן
14 באוקטובר 2018
09:59

העיתון "אל-חיאת" דיווח הבוקר (ראשון) על הדרישות של חמאס להפסקת ההפגנות האלימות על הגדר ובלוני התבערה ברצועת עזה. בכירים פלסטינים אמרו לעיתון כי חמאס סרב להיענות לדרישת ישראל להפסיק את ההתפרעויות בגבול ואת הפרחת בלוני התבערה למשך שבועיים, והודיעו למצרים כי לא יסכימו לכך בטרם יקבלו התחייבויות וערבויות להסרת המצור מעל עזה במלואו.

ארגון הטרור דורש להגדיל את אספקת החשמל לעזה ב-50 מגה וואט, להגדיל את הייצוא מהרצועה ואת מרחב הדיג ולייצר מקומות תעסוקה לעשרת אלפים פלסטינים. עוד דווח בעיתון כי ארגון הטרור איים על מצרים כי המצב בעזה יתפוצץ לעברה ולעבר ישראל באמצעות פריצת הגבול והרוגים רבים מקרב הפלסטינים, אם ישית ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן עיצומים חדשים על הרצועה.

בדיווח, שאין לו אישור ממקור אחר, נמסר כי ראש המודיעין המצרי צפוי לבוא השבוע לישראל ולרשות הפלסטינית. הוא ידון בשיחותיו גם בסוגיית חילופי שבויים, נוסף על הפיוס הפנים פלסטיני והרגיעה עם ישראל.

השר לביטחון הפנים וחבר הקבינט המדיני-ביטחוני, גלעד ארדן, הזהיר הבוקר כי קיימת "הסתברות משמעותית" למערכה רחבה ברצועה, אם לא יחזור השקט באזור כבר בימים הקרובים. בריאיון לתוכנית קלמן-ליברמן בכאן רשת ב', הבהיר ארדן: "אנחנו מעדיפים להגיע להסדרה במחיר של הכנסת פתרונות אזרחיים לחיי היומיום של האזרחים בעזה, אבל אם חמאס ימשיך לנהוג באלימות ולעודד הפגנות וטרור – התגובה תלך ותתעצם עד כדי מערכה רחבה".

הריאיון המלא עם השר גלעד ארדן:

"חמאס אחראי מבחינתנו לכל מה שקורה", הבהיר השר וחבר הקבינט. "ברור שיש תהליך הידרדרות שבקצה שלו אין משהו אחר מלבד מערכה רחבה ברצועה. אם לא נראה איזשהו הסדר שמחזיר את השקט הביטחוני – אז יש הסתברות די משמעותית שנגיע למערכה כזו". ארדו ציין כי לפי נתוני צה"ל שהוצגו בפני השרים, 5,500 פלסטינים כבר נפגעו מאש חיה של הצבא מאז החלו המהומות על הגדר ברצועה.

שר הביטחון אביגדור ליברמן איים אתמול על חמאס והודיע כי כל עוד לא תיפסק האלימות ברצועה באופן מוחלט, לא תחודש אספקת הדלקים והגז לרצועה. ליברמן הדגיש כי על הפלסטינים לחדול גם משיגורי בלוני התבערה והצתות הצמיגים מול היישובים הישראליים. 

ביום שישי האחרון הגיעו כ-15 אלף פלסטינים לכמה מוקדים לאורך הגבול בעזה. חלקם התפרעו והשליכו מטענים, רימונים ובקבוקי תבערה לעבר כוחות הצבא. בנוסף הם הבעירו צמיגים ויידו אבנים לעבר החיילים.

במהלך המהומות אירעה תקרית חריגה שבה חצו 20 פלסטינים את הגדר. בצה"ל הגיבו בירי ורוב הפלסטינים חזרו לשטח הרצועה, אך שלושה מחבלים המשיכו להתקרב לעמדת צה"ל ונורו למוות. בעזה דיווחו על שבעה הרוגים בהפגנות האלימות.