צילום: אי-פי

נשיא הטכניון: "מאבדים את תמיכת הדור הצעיר של יהודי ארה"ב"

פרופ' פרץ לביא מתח ביקורת בכאן רשת ב' על מניעת כניסתה של הסטודנטית האמריקנית לארה אל-קאסם לישראל: "עזרנו לה לעלות לכותרות. התומכים של ישראל בארצות הברית מתקשים להבין אותנו לפעמים". על חוק הלאום אמר: "מיותר לחלוטין ומציב אותנו במדרון חלקלק"
בחצי היום
14 באוקטובר 2018
13:15

נשיא הטכניון, פרופ' פרץ לביא, אמר היום (ראשון) כי ישראל טעתה כשמנעה את כניסתה לארץ של הסטודנטית האמריקנית לארה אל-קאסם. בריאיון לאסתי פרז בתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב', הסביר לביא ש"לפעמים צריך להיות חכם ולא רק צודק. יש דברים שקשה להסביר לתומכים שלנו בארצות הברית, וגם אם היה צודק לעשות את זה – הרעש והמהומה שזה עורר הזיקו".

האזינו לריאיון המלא עם פרופ' פרץ לביא בכאן רשת ב':

לביא, שנמצא בסיאטל במסע לגיוס כספים לטכניון, הזהיר מפני השלכות רחבות יותר של מדיניות ישראל: "התומכים שלנו, במיוחד הצעירים, מתקשים להבין אותנו לפעמים. אני מאוד חושש שבטווח הארוך אנחנו עלולים לאבד תמיכה של הדור הצעיר של יהודי ארצות הברית, ורואה את זה כמעט בכל מפגש איתם. חלקם מתנגד להתנחלויות, למשל, אבל ברגע שהם מעזים להביע ביקורת – הם מיד מוגדרים כאויבי המדינה".

"לא צריך היה לעכב את אל-קאסם", המשיך נשיא הטכניון. "אסור היה ליצור מצב שהיא הופכת לאייטם חדשותי בארצות הברית. כשאני מופיע באוניברסיטת מישיגן, שם חתמנו על הסכם שיתוף פעולה ותרומה גדולה, ושואלים אותי איך ישראל לא מאפשרת ללמוד למישהי שקיבלה ויזה – אין לי תשובה לתת להם".

הוא קרא לפעול נגד תנועות החרם שפועלות בקמפוסים בארצות הברית: "ברמה של מנהיגות האוניברסיטאות, אין נזק מארגוני ה-BDS ואפילו יש זרם בלתי פוסק של אורחים למדינת ישראל. הבעיה היא בארגוני הסטודנטים, ואיתה אנחנו צריכים להתמודד. אנחנו חייבים לתת על זה את הדעת, כי הסטודנטים האלה עוד 10 שנים יהפכו לראש ערים, שופטים וחברי קונגרס - ופה עלול להיות שינוי".

"העולם עובר שינוי דרמטי ובאקדמיה זה ייקח יותר זמן"

נשיא הטכניון התייחס בריאיון גם לטענות המועלות לא פעם, על כך שמוסדות אקדמיים בארץ לא מקנים לסטודנטים צידה מספקת להשתלבות בעולם התעסוקה. "יש בטענה הזו מן האמת, והסיבה היא שאנחנו בעולם שמשתנה בצורה דרמטית ומהירה יותר מאשר אי פעם בהיסטוריה. המוסדות להשכלה גבוהה הם מטבעם שמרנים ואיטיים יותר, והשינויים הדרושים יקרו בעתיד. זה לוקח זמן".

לדבריו, "הסטודנטים היום מבולבלים – מהם המקצועות שיהיו מבוקשים עוד 10 שנים, ואיזה מקצועות ייעלמו מתחום התעסוקה? אצלנו בטכניון מקצועות ההנדסה עדיין בביקוש עצום, כך שזה פחות רלוונטי לסטודנטים שלנו. הם נחטפים עוד לפני סיום הלימודים".

בנוגע לבריחת המוחות מישראל אמר פרופ' לביא: "יש בריחת מוחות ויש קליטת מוחות. בתקופתי קלטנו 220 חברי סגל חדשים בטכניון שהם מיטב הנוער. אנחנו לא יכולים להתחרות במשכורות של אימפריות כמו אמאזון וגוגל. תנודה של אנשים מוכשרים ממדינה למדינה היא תופעה של המאה ה-21, אבל יש גם ישראלים שחוזרים הביתה – ולדעתי הדור הזה עולה על קודמיו".

לסיום, הוא השמיע ביקורת על חוק הלאום: "זה היה מיותר לחלוטין. החוק הזה הותיר טעם רע אצל קבוצות שלא נמנות על השבט היהודי. הבעיה היא איך יפרשו אותו בעתיד, ומי יודע מה יהיה בעוד 15 או 20 שנה. יש פה מדרון חלקלק ואנחנו עלולים להחליק בו".