הפגנה של המרכז לסיוע נפגעות פגיעה מינית
צילום: תומר ניוברג, פלאש 90

נפגעות תקיפה מינית נאלצו להמתין יותר משנה לטיפול

בעקבות זמן ההמתנה הארוך נחשף בכאן רשת ב' כי נפתחו שני מרכזי טיפול גדולים. מקימת עמותת "יחד מחושך לאור" סיפרה: "המענה לא מספיק, זה כמו פלסטר"
ורד פלמן
14 באוקטובר 2018
14:05

נפגעות תקיפה מינית שפנו למרכזים שמפעיל משרד הרווחה ברחבי הארץ, נאלצו להמתין תקופה ארוכה כדי לקבל טיפול, כך דווח הבוקר (ראשון) בתכנית "סדר יום" בכאן רשת ב'. המצב הקשה ביותר נרשם בירושלים וחיפה שם נרשמה המתנה של יותר משנה עד לקבלת הטיפול. בנוסף, נפגעות דיווחו כי המשרד קטע את רצף הטיפולים שלהם ומשך הטיפול הוגבל מבלי שיכלו להמשיך בו באופן פרטי.

בעקבות ההמתנה הארוכים נחשף כי בשבועות האחרונים נפתחו שני מרכזים גדולים בנתניה ובתל אביב. בנוסף אליהם בחודשים הקרובים ייפתח מרכז נוסף בירושלים, המיועד לציבור הדתי-לאומי. לפי משרד הרווחה המרכזים החדשים צפויים לקצר את משך ההמתנה.

האזינו לדיווח המלא מתוך "סדר יום":

עדי (שם בדוי) אמרה בריאיון לקרן נויבך בכאן רשת ב' שגם אחרי שהחלה את הטיפול, היא נאלצה להפסיקו: "אמרתי למטפל שלי שאני לא מוכנה לזה עדיין, הייתי לא יציבה ובמצוקה נפשית. הוא הציע להפנות אותי וכתבתי מכתבים למנהלת של המקום. שום דבר לא עזר והם אמרו שצריכים לתת מקום גם לנפגעות אחרות. הבעיה העיקרית היא שלא יכולתי להמשיך גם עם אותו מטפל באופן פרטי. גם התחברתי אליו והתחלתי לעבוד איתו לא יכולתי לדמיין את עצמי מטופלת במקום אחר".

רותם, הסובלת מפוסט-טראומה לאחר שהותקפה מינית, סיפרה על הקושי במציאת מוסד שיוכל לטפל בה. לדבריה, "התחלתי עם המטפלת לפנות לכל מיני גורמים כבר מיולי. את החגים עברתי ככה, בלי עזרה אמרו לי שאין מה לדבר באותה תקופה. זאת התקופה הכי לחוצה והכי קשה. החגים מאוד מורכבים בתקופה הזאת ואת רואה המון נפגעות זרוקות ככה. אני נמצאת בתקופה מורכבת מבחינת טיפולית והמצב הנפשי שלי".

מקימת עמותת "יחד מחושך לאור", אורלי פרוינד, אמרה כי "הנזק הוא לא רק לנפגעים ולנפגעות, זה רחב כל כך. אם יש מענה אז הוא לא מספיק. גם מסגרות האשפוז יש בהן הרבה חסרונות. למשל הצוותים הרפואיים לא יודעים איך להתמודד עם תגובות פוסט טראומתיות והאשפוזים הם קצרי מועד. זה כמו פלסטר. לוקחים אדם שלבש חליפה מקולקלת שהצליחה להחזיק אותו בחיים, ובהליך טיפולים מפרקים אותה ומשחררים אותו בלי חליפה חדשה".

ציפי נחשון גליק, מנהלת השירות לנוער וצעירים במשרד הרווחה, אמרה בתכנית "סדר יום" כי "המשרד לא מגביל את משך הטיפול, אך מראש מודיע לנפגעת כי הטיפול הוא לשנה ולאחר מכן מתבצעת הערכה מחודשת". היא ציינה שהמרכזים החדשים שנפתחו יפחיתו את זמני ההמתנה, מלבד בחיפה שם יש בעיה עם הרשות המקומית שאינה מתקצבת את חלקה בפעילות המרכז בבית החולים בני ציון.