אנה ומשפחתה יישארו בישראל

בעקבות הפרסום בכאן חדשות: משפחת חסידי אומות העולם לא תגורש מהארץ

עשרות פניות לסיוע מצד אזרחים, ארגונים וחברי כנסת התקבלו אחרי פרסום הכתבה שהציגה את בחירתה הבלתי אפשרית של אנה ד'וגה, נכדה לזוג חסידי אומות עולם: האם לעזוב את בנותיה או את הארץ. כעת החליטו ברשות האוכלוסין להעניק לה, לבנותיה ולבעלה מעמד תושב ארעי שיאפשר למשפחה להישאר מאוחדת, ובישראל
יובל אגסי
14 באוקטובר 2018
18:47

בעקבות חשיפת כאן חדשות לפני שבועיים לגבי כוונת המדינה לגרש את בני משפחתם של חסידי אומות העולם מסרביה, פאלו ואנה ד'וגה מסרביה, שהצילו שתי ילדות יהודיות בשואה – מנכ"ל רשות האוכלוסין וההגירה פרופסור שלמה מור-יוסף בחן את המקרה והחליט להעניק לבני המשפחה מעמד תושב ארעי ולאפשר את הישארותם בישראל.

לאחר הכתבה התקבלו במערכת כאן חדשות עשרות פניות לסייע למשפחה, מאנשים פרטיים, מחברי כנסת ומארגונים, ובנוסף הוגשו שתי הצעות חוק בנושא. כעת הוחלט כי הנכדה אנה, בעלה יאן ובנותיה אלה וסימונה יוכלו להישאר בישראל.

בין השאר פנה חבר הכנסת מאיר כהן מיש עתיד במכתב למור-יוסף: "מדינת ישראל והעם היהודי חבים למשפחת ד'וגה חוב מוסרי וערכי עצום על פעילותם להצלת יהודים ולתקומתו מחדש של עמנו בארץ. אני פונה אליך בבקשה ובאופן חריג לפעול לפנים משורת הדין לבטל את רוע הגזירה ולמנוע מאנה את הדילמה הבלתי אפשרית - לבחור בין ישראל לבין בנותיה ובעלה".

"אנחנו רוצים להודות לכל אלו שנרתמו להצלחת המאבק", נמסר מבני המשפחה. "על מקצועיות, אנושיות, ואצבע על הדופק. על העזרה, היוזמה והרגישות לאורך הדרך, וכמובן לכל בני המשפחה החברים והתומכים הרבים שהציפו אותנו עם אהבה גדולה".

חסידי אומות עולם זכאים לאזרחות כבוד במדינת ישראל, שעוברת גם לבניהם ונכדיהם. אנה דוג'ה, נכדה לחסידי אומות עולם, עלתה עם בנותיה לישראל בשנת 2011. בחודש ספטמבר האחרון הם קיבלו מכתב מרשות האוכלוסין, שדחה את בקשת האזרחות של בנותיה ובעלה ושקבע כי עליהם לעזוב את המדינה.