מהומות ברצועה ביום שישי
AP Photo/Adel Hana

המסר הישראלי לחמאס: אם המהומות ימשיכו גם בשישי - נחריף את התגובה

בתום ישיבת הקבינט הוחלט כי יום שישי יהווה את המבחן לגבי המשך הפעילות הישראלית מול רצועת עזה. בישראל הופתעו שדווקא לאחר הכנסת הדלק מקטר לרצועה רף האלימות עלה. הציפייה של הדרג המדיני היא שהאזהרה של ראש הממשלה ושר הביטחון ישפיעו על השטח
גילי כהן, רועי שרון ועומרי חיים
14 באוקטובר 2018
21:48

לאחר ישיבת הקבינט המדיני-ביטחוני, ישראל משגרת הערב (ראשון) מסר לחמאס: תמה הסבלנות שלנו לאירועים על הגדר. יום שישי יהווה את המבחן לגבי המשך הפעילות הישראלית. אם חמאס ימשיך באירועים על הגדר - ישראל תחריף את המדיניות שלה בגבול.


בישראל הציבו כמה דד-ליינים לחמאס בחודשים האחרונים, לעתים אלו הצליחו להוריד את גובה הלהבות, ולעתים לא. במערכת הביטחון דווקא העריכו שהכנסת הדלק הקטרי לרצועת עזה, שנתפסת בעיני הדרג המדיני כמחווה, תביא לרגיעה באירועים בגדר. אך בישראל הופתעו שדווקא לאחר הכנסת הדלק רף האלימות עלה.

הציפייה של הדרג המדיני היא שהאזהרה של ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון אביגדור ליברמן ישפיעו על השטח, ושר בקבינט אומר לכאן חדשות: קיבלנו עדכונים במהלך ישיבת הקבינט - ולא התקבלו החלטות.


מחמוד א-זהאר, מבכירי חמאס ברצועה, אמר לאתר החדשות הפלסטיני שיהאב כי שיחות הרגיעה עדיין לא הגיעו לסיומן אך עד לרגע זה לא התקבל מענה למינימום הדרישות שהציבו הפלסטינים. הוא התייחס לאיומים שנשמעו בישראל ואמר כי "האויב מאיים מתוך פחד והוא יכול לאיים כמה שהוא רוצה. נתניהו צריך לקרוא את ההיסטוריה, חמאס כיום חזק יותר מבעבר".

א-זהאר תקף בחריפות גם את יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן ואמר כי הוא אונס את השלטון ומחזיק בו למרות שחלפו שמונה שנים מאז הסתיימה כהונתו. "אבו מאזן לא רוצה רגיעה בעזה והוא לוחץ על ישראל להגביר את הלחץ על עזה", אמר. "הוא מיישם את החזון הישראלי שמטרתו לשלול מההתנגדות את נשקה".

שר הביטחון אביגדור ליברמן התייחס היום למתיחות ברצועת עזה, ובריאיון לתוכנית "כאן הערב" בכאן רשת ב' אמר כי "מה שראינו בשבוע האחרון מחייב אותנו לעשות היערכות מחדש. אין צורך לכבוש את עזה כדי לתת מכה קשה לחמאס".

האזינו לריאיון עם ליברמן בכאן רשת ב':

עוד אמר ליברמן, בתום ישיבת הקבינט, כי "לישראל אין את הלוקסוס לנהל מלחמות יש-ברירה, וחייבים למצות את כל האופציות לפני שמחליטים לצאת למלחמה. אנחנו מיצינו את כל האופציות הקיימות. שלא יהיו אשליות לראשי חמאס, אנחנו מוכנים לתת את המכה הכי קשה שיש".

"מה שראינו בחודש האחרון זו הפעלת אלימות בלתי פוסקת בגבול ישראל, ורק בזכות המדיניות הנחושה והעקבית שלנו אף ישראלי לא נפגע, ויש אלפי נפגעים בצד השני", המשיך ליברמן. "אנחנו מבינים ללב תושבי הדרום ופועלים להבטיח להם מציאות אחרת. על אף כל האלימות על הגדר, לא עצרנו לרגע בבניית המכשול התת-קרקעי והמשכנו בהשמדת המנהרות. אני יכול להעיד ממקור ראשון שצה"ל נמצא בשיא המוכנות מאז 1967".

במקביל ממשיכים בצה"ל בתחקור אירוע חדירת יותר מ-20 מחבלים מרצועת עזה ביום שישי האחרון. מפרטי הבדיקה שערכו בצבא עולה עד כה כי לא נמצאו כשלים בתפקוד הכוח בשטח.