נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ
צילום: אי-פי

טראמפ: "שינויי האקלים אינם תרמית, אך למדענים יש אג'נדה פוליטית"

נשיא ארצות הברית התייחס לשורה של נושאים בריאיון לתוכנית "60 דקות". "אני לא בוטח בכל אחד בבית הלבן", אמר טראמפ. לדבריו, רוסיה התערבה בבחירות - "אבל כך גם סין ומדינות אחרות"
מתי ברנהרט
15 באוקטובר 2018
08:01

נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, חזר בו הלילה (שני) מטענתו שההתחממות הגלובלית היא תרמית, אך אמר כי הוא אינו יודע אם היא מעשה ידי אדם. טראמפ התייחס למדענים שלדעתם יש שינויי האקלים "גרועים מאי פעם" וענה כי יש להם "אג'נדה פוליטית חזקה מאוד".

בראיון לתכנית "60 דקות" ברשת CBS אמר טראמפ כי הוא אינו מכחיש שיש שינויי אקלים, אך ייתכן מאוד שהמצב יחזור לקדמותו שכן קנה המידה הוא מיליוני שנים. בשנת 2012, שנתיים וחצי לפני שהכריז כי יתמודד לנשיאות ארצות הברית, אמר הנשיא האמריקני כי ההתחממות הגלובלית היא תרמית שסין עומדת מאחוריה בניסיון לפגוע בכושר התחרות של התעשייה האמריקנית.

טראמפ חיזק את דבריה של אשתו מלניה שאמרה כי הנשיא לא יכול לבטוח בכל אחד בבית הלבן. "זה מקום אכזרי – ההתקפות, הדיבורים מאחורי הגב, אבל אני בדרכי מרגיש בנוח", אמר טראמפ. הנשיא הוסיף כי תמיד חשב שהאנשים הכי קשוחים הם אנשי נדל"ן במנהטן, אבל היום "אני אומר שהם תינוקות".  

הנשיא ציין כי רוסיה התערבה בבחירות, אבל "כך גם סין ומדינות אחרות". טראמפ הסביר כי סין היא "בעיה גדולה יותר" מרוסיה. טראמפ האשים את נשיא רוסיה ולדימיר פוטין כי הוא "כנראה" היה מעורב בהרעלת המרגל סרגיי סקריפל על אדמת בריטניה.

על יחסיו עם מנהיג קוריאה הצפונית קים ג'ונג און אמר טראמפ כי הוא מודע להפרות זכויות האדם בדיקטטורה, אבל המאמצים שלו מצמצמים את האיום על ארצות הברית. "ברור שאני מודע לכל הדברים האלה, אני לא תינוק". הנשיא ציין כי הוא מסתדר מצוין עם קים – "יש לנו כימיה טובה".

טראמפ התייחס לפרשת השופט ברט קוואנו ולתלונות על תקיפה מינית. "אני חושב שהוא התייחס למתלוננת ד"ר כריסטין בלייזי פורד עם כבוד". הנשיא לא נכנס לדברים שאמר כשהאשים את פורד בשקר – "זה לא חשוב. ניצחנו".