המחאה למען ההכרה בקורבנות

אחרי 15 שנים: משפחות חללי הקישון הוזמנו לטקס זיכרון

פרסום ראשון: 15 שנים אחרי שהוכרו קורבנות הצלילות בקישון כחללי צה"ל, ובתום מאבק ארוך, הזמינו בחיל הים את בני משפחותיהם לטקס המרכזי של החיל. לעמי דבש, שמוביל את המאבק, נותרה ביקורת כלפי הצבא: "באתר יזכור והיכל ההנצחה לחיילים שנפטרו מנכותם אין סיפור חיים וכמעט לכולם אין תמונה", הנצחה סוג ב'"
אסף פוזיילוב
15 באוקטובר 2018
17:04

לראשונה מאז הוכרו חללי הקישון לפני 15 שנה, משפחותיהם הוזמנו לטקס חללי חיל הים באנדרטת החיל המרכזית באשדוד. במשך שנים ניסו כל עשרות המשפחות לקבל הזמנה לטקס המרכזי של חללי החייל, אבל מפקדי הצבא והחיל לדורותיהם סרבו.

את המאבק העיקש מנהל כבר 15 שנה עמי דבש, שאחיו בני מת לאחר שצלל בנחל הקישון בזמן שירותו. מדי שנה הגיע אל הטקס והפגין מחוצה לו. "זה לא עניין כלכלי, רק הכרה של החיל ששלחו לוחמים שמתו", אמר. בתקופה האחרונה התגלה כי צה"ל אינו שומר תיעוד מסודר של כלל חללי הקישון. דבש נאלץ לאתר בעצמו את המשפחות כדי להזמינן לטקס ואיתר במשך חודשיים 82 משפחות חללים.

"ביקשתי ממדור הכרה במשרד הביטחון לדעת רק כמה חללים הוכרו במשרד הביטחון", אמר. "הוא אמור לדעת במי הוא הכיר. לא נתנו לי. הפניתי את חיל הים וקצינת הנפגעים של חיל הים פנתה למשרד הביטחון, ואפילו להם לא נתנו את המידע אז ביקשו ממני לאתר בעצמי את משפחות החללים".

צילום: לע

עוד סיפר דבש כי נפגש עם מפקד חיל הים אליהו שרביט, ואמר לו: "אימא שלי בת 88 ואני לא יודע אם בשנה הבא תזכה להגיע לטקס".

"באתר יזכור והיכל ההנצחה לחיילים שנפטרו מנכותם אין סיפור חיים וכמעט לכולם אין תמונה", אמר עוד דבש. "הנצחה סוג ב'. ביד לבנים בכלל לא מונצחים למרות שההורים מוזמנים לפעילויות".

"נאבקתי 15 שנה כדי שחיל הים ידע לחבק את המשפחות, שיכיר בכך ששלח אותם לקישון ובגלל זה הם מתו וישתתפו בצער המשפחות", סיפר. "זה לחלוטין לא עניין כלכלי".

בנוסף להזמנה לטקס, המועצה הציבורית להנצחת החיל מתכוונת להחליט בהמשך בחיוב לגבי הוספת שמות החללים על האנדרטה, אחרי שנים שבהן לא החליטה. חללי הקישון הם ברובם משייטת 13, בהם גם שניים ממפקדיה. בדובר צה"ל אישרו את הדברים.