מהומות בעזה, ארכיון
צילום: AP Photo/Adel Hana

צה"ל תקף מניחי מטענים בעזה, אלפים מפגינים ליד הגדר

כלי טיס של חיל האוויר תקפו עמדה של חמאס בדרום הרצועה לאחר ששני מחבלים התקרבו לגדר והניחו מטען. אלפי בני אדם מתכנסים ליד הגדר, מיידים אבנים ומבעירים צמיגים, בצה"ל משיבים בירי
גל ברגר, רועי שרון וכרמלה מנשה
15 באוקטובר 2018
17:09

כלי טיס של צה"ל ירה היום (שני) לעבר עמדה של ארגון הטרור חמאס בדרום רצועת עזה. התקיפה בוצעה לאחר ששני מחבלים התקרבו לגדר המערכת בדרום הרצועה והניחו מטען סמוך לגדר. המטען התפוצץ בשטח הרצועה ונגרם נזק לגדר. אין נפגעים לכוחותינו.

בצפון רצועת עזה, אלפי פלסטינים מתפרעים ליד גדר המערכת, מבעירים צמיגים ומיידים אבנים אל כוחות צה"ל מעבר לגדר, שיורים לעברם רימוני גז מדמיע. על פי דיווחים פלסטיניים, מספר בני אדם נפגעו.

הבוקר אותר בלון תבערה במהלך יום לימודים בחצר אחורית של בית ספר בבאר שבע. שוטרים שהגיעו במקום טיפלו בבלון, ובמוסד הבהירו כי לא היה צורך בפינוי של התלמידים.

במשטרה אמרו כי בסביבות השעה 11:00 התקבל דיווח ממאבטח בבית הספר על חפץ חשוד שנמצא בחצר. הוא איתר אותו במהלך סריקה שגרתית בבית הספר. למקום הוזעקו שוטר וחבלן, כמו גם קב"ט בית הספר.

אתמול נחת בלון תבערה בבית אלעזרי, סמוך לגדרה, זאת בנוסף לבלון תבערה שהגיע לגבעת ברנר בשבת. בשבוע שעבר אותר בלון תבערה באתר בנייה ברחוב עמק רפאים בירושלים. שוטרים הוזעקו למקום ואספו ממצאים נוספים. בנוסף נמצא בלון תבערה ביישוב גבעת זאב שמצפון לבירה. 

אתמול, לאחר ישיבת הקבינט המדיני-ביטחוני, שיגרה ישראל מסר לחמאס, לפיו תמה הסבלנות לאירועים על הגדר. יום שישי יהווה את המבחן לגבי המשך הפעילות הישראלית. אם חמאס ימשיך באירועים על הגדר - ישראל תחריף את המדיניות שלה בגבול.

בישראל הציבו כמה דד-ליינים לחמאס בחודשים האחרונים, לעתים אלו הצליחו להוריד את גובה הלהבות, ולעתים לא. במערכת הביטחון דווקא העריכו שהכנסת הדלק הקטרי לרצועת עזה, שנתפסת בעיני הדרג המדיני כמחווה, תביא לרגיעה באירועים בגדר. אך בישראל הופתעו שדווקא לאחר הכנסת הדלק רף האלימות עלה.