אילוסטרציה
צילום: shutterstock

ראש ממשלת אוסטרליה: שוקל להכיר בירושלים כבירת ישראל ולהעביר את השגרירות

בהודעה בה הודיע על שינוי מדיניות משמעותי של מדינתו, הבהיר סקוט מוריסון כי ההכרה אינה קשורה להעברה אפשרית של השגרירות, וכי היא חלק מ"שיקול ארוך טווח". הוא אף הבהיר כי ההודעה אינה סותרת את תמיכתה של אוסטרליה בפתרון שתי המדינות
עמיחי שטיין
15 באוקטובר 2018
18:55
עודכן ב 21:00

ראש ממשלת אוסטרליה סקוט מוריסון שוקל להכיר בירושלים כבירת ישראל, שינוי היסטורי במדיניות של ממשלת אוסטרליה. לדברי מוריסון, ההכרה בירושלים תהיה נפרדת מכל מעבר אפשרי של שגרירות אוסטרליה, וזה יהיה "שיקול ארוך טווח".

בלשכת ראש הממשלה אמרו כי נתניהו שוחח היום בטלפון עם מוריסון, וכי האחרון עדכן שהוא שוקל להכיר באופן רשמי בירושלים כבירת ישראל ואף להעביר את שגרירות אוסטרליה לירושלים. ראש הממשלה נתניהו הודה לו על הדברים. כמו כן, השניים שוחחו על צעדים להמשך חיזוק הקשרים בין המדינות.

מוריסון הבהיר כי הכרה בירושלים לא תשפיע על תמיכת אוסטרליה בפתרון שתי המדינות. הוא אמר כי מי ששכנע אותו לשקול את הדברים הוא השגריר הקודם בישראל דייב שארמה.

בנאום מדיניות חוץ שצפוי ראש הממשלה האוסטרלי לשאת היום הוא צפוי להודיע גם על בחינה מחדש של התמיכה האוסטרלית בהסכם הגרעין האיראני, ממנו ארה"ב פרשה במאי האחרון, וכן יודיע כי יצביע נגד מינוי הפלסטינים כמדינה שתעמוד בראש גוף המדינות המתפתחות באו"ם, ה-G77.

בתחילת חודש ספטמבר הודיעה פרגוואי על החזרת שגרירותה בישראל מירושלים לתל אביב. זאת לאחר שהשגרירות הועברה לבירה רק כ-4 חודשים לפני כן. שר החוץ של המדינה הדרום אמריקנית צוטט בסוכנות הידיעות רויטרס כאומר שארצו רוצה להגביר את המאמצים הדיפלומטיים והאזוריים כדי להשיג שלום במזרח התיכון.

תגובת ישראל הייתה מהירה וכמה דקות אחרי פרסום ההודעה, הודיע ראש הממשלה ושר החוץ בנימין נתניהו על סגירת השגרירות הישראלית באסונסיון. לפני כן עוד הודיע משרד החוץ כי נתניהו הורה להחזיר לירושלים את שגריר ישראל בפרגוואי להתייעצויות.