צילום: אורי לנץ, פלאש 90

עורך הדין הבכיר יעקב וינרוט נפטר בגיל 71

בשנה האחרונה התמודד וינרוט עם מחלת הסרטן, אך המשיך להופיע בבית המשפט. נתניהו כתב בטוויטר: "רעייתי שרה ואני המומים מצער. יעקב היה מופלא באישיותו, בחוכמתו, בחריפות שכלו, בתחושת הצדק שלו ובנאמנותו לעמו"
תמר אלמוג
16 באוקטובר 2018
08:01

עורך הדין הבכיר ד"ר יעקב וינרוט נפטר לפנות בוקר (שלישי) בגיל 71. בשנה האחרונה התמודד וינרוט עם מחלת הסרטן, כאשר למרות המחלה המשיך לעבוד ולהופיע בבתי המשפט. הלווייתו תיערך היום בשעה 18:15 בבית העלמין בנתניה.

וינרוט, תלמיד חכם שהפך לרב ולדוקטור למשפטים, נחשב לאחד מעורכי הדין המובילים בתחום המשפט הפלילי. הוא שילב בין עולם התורה לעולם המשפט, איש מעש שהעמיק בעולם הרוח. הוא ייצג שורה ארוכה של בכירים במגזר הפרטי והציבורי בפרשות שהסעירו את המדינה. בין השאר, ייצג את ראש הממשלה בנימין נתניהו בחקירותיו האחרונות, וכך גם בקדנציה הראשונה שלו, בפרשת בר-און חברון. כמו כן, ייצג את השרים אביגדור ליברמן, אריה דרעי וצחי הנגבי, וכן את רפאל איתן, פואד בן אליעזר ועזר ויצמן המנוחים.

בשנת 2009 הפך לנאשם, לאחר שהפרקליטות טענה כי גבה שכר טרחה מופחת מאיש המס שוקי ויטה, בתמורה להקלות במס ללקוחותיו של וינרוט. עורך הדין הסביר כי מדובר בחלק ממנהגו לקבל תיקים בהתנדבות או בשכר מופחת, ובית המשפט אכן זיכה אותו אחרי שנתיים.

ראש הממשלה נתניהו כתב הבוקר בטוויטר: "רעייתי שרה ואני המומים מצער על פטירתו של יקירנו עו״ד יעקב וינרוט ז״ל. יעקב היה מופלא באישיותו, בחוכמתו, בחריפות שכלו, בתחושת הצדק שלו ובנאמנותו לעמו. זהו אובדן גדול למשפחתו, למכריו ומוקיריו, וזהו אובדן גדול לעולם המשפט הישראלי".

דרעי אמר כי הוא "כואב ומתאבל על פטירת חברי היקר יעקב וינרוט. תלמיד חכם, משפטן בחסד עליון, איש חסד ואמת, אישיות מופלאה וחבר מסור. מותו הוא אבידה גדולה למשפחתו, לחבריו ולרבים בעם ישראל".

שרת המשפטים איילת שקד אמרה: "יעקב וינרוט הכיל עולם ומלואו. מסעו התחיל בעליית משפחתו מגרמניה מיד לאחר הקמת המדינה, והסתיים לאחר שהפך לאחד מאנשי המשפט המובילים והמוערכים במדינת ישראל. וינרוט מסמל את פאר הציונות בת ימינו. הוא היה אדם מורכב ומלא ניגודים. ליבו הרחב ושכלו החריף זהרו בעולם המשפט הישראלי. וינרוט תמיד סימל את התפר בין חלקי החברה הישראלית. אדם שתבניות צרות היו ממנו והלאה".

לשכת עורכי הדין מסרה כי היא אבלה על פטירתו של וינרוט, ובכוונתה לערוך בהמשך אירוע מיוחד לזכרו, בתיאום עם משפחתו."יעקב, מבכירי עורכי הדין במדינת ישראל, אדם משכמו ומעלה, בכישוריו, חוכמתו, צניעותו ובדרך ארץ תרם רבות בעיצוב מקצוע עריכת הדין במדינת ישראל. יעקב ייצג במשך שנים את הדמויות הציבוריות הבכירות בחברה הישראלית והטביע חותם בלא מעט תקדימים. זהו אבל למדינת ישראל בכלל ומערכת המשפט בפרט".