סקוט מוריסון
צילום: אי-פי

ביקורת על הודעת ר"מ אוסטרליה כי הוא שוקל העברת השגרירות לי-ם

השגריר הפלסטיני באוסטרליה אמר כי המהלך יגרום לפגיעה הן במעמדה הבינלאומי של אוסטרליה, הן ביחסיה עם מדינות ערביות ומוסלמיות. מנהיגת האופוזיציה בסנאט בקנברה האשימה את סקוט מוריסון בפגיעה באינטרסים של אוסטרליה בניסיון לשרוד בתפקידו
עמיחי שטיין
16 באוקטובר 2018
10:08

השגריר הפלסטיני באוסטרליה תקף הלילה (שלישי) את דבריו של ראש ממשלת אוסטרליה, סקוט מוריסון, על כך שארצו שוקלת להכיר בירושלים בירת ישראל ולהעביר אליה את השגרירות שלה. לדברי השגריר, איזט עבדולאדי, העברת השגרירות לירושלים תגרום "לפגיעה הן במעמדה הבינלאומי של אוסטרליה, הן ביחסיה עם מדינות ערביות ומוסלמיות".

עוד הזהיר הנציג הפלסטיני כי על מוריסון "לנקוט משנה זהירות בטרם יהפוך את אוסטרליה למדינה מנודה". הוא הוסיף כי טענתו של מוריסון כי מדובר ב"הצעה הגיונית" מטרידה מאוד.

מנהיגת האופוזיציה בסנאט בקנברה, פני וונג, תקפה אף היא את את מוריסון ואמרה כי הוא מוכן לעשות הכול ולהגיד הכול כדי להרוויח כמה קולות ולהישאר בתפקידו. זאת, גם במחיר של פגיעה באינטרסים של אוסטרליה.

בתוך כך, הכחישה אינדונזיה את הדיווח כי היא שוקלת להשעות את הסכם הסחר שלה עם אוסטרליה בשל כוונתה של קנברה להעביר את השגרירות לירושלים. בתשובה לשאלה האם ג'קרטה משעה את ההסכמים הכלכליים עם קנברה עקב הודעתו של ראש ממשלת אוסטרליה, אמר שר המסחר של אינדונזיה לסוכנות רויטרס – "אין דבר כזה".

ראש ממשלת אוסטרליה אמר לפני כשעה בפני הפרלמנט: בגלל המחויבות לשתי המדינות עלינו לשקול את האפשרות של העברת השגרירות לירושלים.

מוריסון עצמו הבהיר הלילה כי טרם התקבלה החלטה להכיר בירושלים בירת ישראל או להעביר אליה את השגרירות. עם זאת הוא ציין כי ש להיפתח לרעיונות חדשים ולבחון מחדש את סוגיית ההכרה בירושלים שהפכה לדבריו לטאבו.

במסיבת עיתונאים שקיים הלילה אמר מוריסון כי דייב שארמה, שהיה השגריר בישראל, הציע לו דרך ולפיה, לנוכח העובדה שאין התקדמות במשא ומתן לשלום בין הישראלים והפלסטינים אפשר להכיר בירושלים בירת ישראל, והדבר דווקא יקדם את פתרון שתי המדינות. הוא הדגיש כי אוסטרליה מחויבת לפתרון שתי המדינות, "כך תמיד יהיה בנוגע לפתרון הסכסוך ושום לא השתנה מהבחינה הזאת".

מוריסון הכחיש כי הצהרתו בסוגיית ירושלים נועדה לסייע לשארמה, להיבחר לפרלמנט, אם ינצח בבחירות המיוחדות שיהיו בשבת במחוז וונתוורת' שבסידני, שבו שיעור גבוה של מצביעים יהודים.