שר הביטחון אביגדור ליברמן
צילום: באסל עווידאת, פלאש 90

ליברמן על המצב בדרום: "צריך להגיב לחמאס, גם במחיר של עימות רחב"

שר הביטחון ביקר באוגדת עזה ואמר כי המצב הנוכחי לא יכול להימשך עוד: "מיצינו את כל האופציות, חייבים להנחית מכה קשה על חמאס. אישרנו להכניס מיכליות דלק וקיבלנו גל של אלימות"
אסף פוזיילוב ואיציק זוארץ
16 באוקטובר 2018
11:00

שר הביטחון אביגדור ליברמן קיים הבוקר (שלישי) הערכת מצב באוגדת עזה, והתייחס להסלמה הביטחונית בדרום: "חייבים להנחית מכה קשה על חמאס, זו הדרך היחידה להחזיר את המצב לקדמותו. זו חייבת להיות החלטה של הקבינט כולו". לדברי שר הביטחון, מה ששינה את תמונת המצב הם האירועים ביום שישי האחרון: "אחרי שאפשרנו לאנשי האו"ם להכניס ארבע מכליות דלק בבוקר, בערב קיבלנו פרץ של אלימות, גל שלא זכור לי הרבה זמן. 

"ראינו גם הצהרות של ראשי חמאס, כולל איסמעיל הנייה, שאמר בצורה ברורה: 'לא דלקים ולא משכורות יפסיקו את הפעלת האלימות מצד חמאס. המטרה שלנו היא להגיע להסרת המצור'", הוסיף ליברמן. "להסרת המצור יש פירוש אחד: יכולת חופשית להכניס נשק, להביא אנשי חיזבאללה איראנים לתוך רצועת עזה, ולזה אנחנו לא נסכים לעולם".

"כולם הגיעו להבנה שהמצב בדרום, כפי שהוא היום, לא יכול להימשך. אנחנו לא מוכנים להשלים עם רף האלימות כפי שאנחנו רואים שבוע אחרי שבוע. מיצינו את כל האופציות, את כל האפשרויות, וכרגע הזמן לקבל החלטות. עמדתי היא ברורה מאוד בכל הפורומים. אנחנו חייבים להנחית מכה קשה על חמאס, וזאת הדרך היחידה להוריד את רף האלימות לאפס או כמעט לאפס. מבחינתי יש נוסחה אחת ויחידה: שיקום תמורת פירוז. ניסינו את כל האפשרויות, אמרתי, אני חושב שאת השלב הזה מיצינו עד הסוף, כרגע צריך לקבל החלטות ואני מקווה שהקבינט יקבל החלטות נכונות".

הבוקר תקף צה"ל מהאוויר חוליית מחבלים שהפריחה בלוני תבערה מצפון רצועת עזה לעבר שטח ישראל. בקיבוץ אור הנר נמצא בלון ואליו מחובר חפץ חשוד. בבאר שבע הבחינו תלמידים בבלון באוויר שאליו מחובר חפץ חשוד, וכוחות משטרה הוזעקו למקום. מוקדם יותר היום תקף כלי טיס של חיל האוויר חוליית מחבלים שהפריחה בלוני תבערה מצפון הרצועה לעבר שטח ישראל.