אביחי מנדלבליט
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

היועמ"ש: ניתן להחריג מחבלים מהתכנית לשחרור מנהלי של אסירים

אביחי מנדלבליט העביר לשר לביטחון הפנים חוות דעת בנוגע להצעת החוק לשחרור אסירים שעונשם עד ארבע שנים. לפי חוות הדעת, ישנם קשיים חוקתיים עם ההחלטה, אך ניתן להגן עליה בבג"ץ. ארדן: "מחבלים צריכים לשלם מחיר כבד. אני שמח שהיועמ"ש מגבה עמדה זו"
זאב קם
16 באוקטובר 2018
11:08

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, העביר הבוקר (שלישי) חוות דעת בה קבע שניתן להחריג מחבלים מהתכנית לשחרור אסירים שעונשם עד ארבע שנים. מנדלבליט שלח את חוות הדעת לשר לביטחון הפנים גלעד ארדן, לקראת העלאת הצעת החוק לדיון בוועדת הפנים של הכנסת.

לפי ההצעה, בשל צפיפות במתקני הכלא, ישוחררו רק אסירים פליליים שעונשם אינו עולה על ארבע שנות מאסר. אסירים בטחוניים לא יקבלו שחרור מנהלי דומה. מנדלבליט כתב כי ישנם קשיים חוקתיים עם ההחלטה, אך אי אפשר להגיד עליה שהיא בלתי חוקתית, וניתן להגן עליה בבג"ץ.

השר ארדן מסר בעקבות פרסום חוות הדעת: "מחבלים בזויים חייבים לשלם מחיר כבד על מעשיהם. לכן התנגדתי לכל קיצור של תקופת מאסרם, להם ודרשתי להכניס לחוק החרגה שלהם. אני שמח שהיועץ המשפטי לממשלה מגבה עמדה זו".

ארגון נפגעי הטרור, אלמגור, בירך על החלטת היועץ וקרא לעשות בדק בית איך ומדוע הדרגים שמתחתיו התנגדו לכך, תחת טיעוני שיוויוניות והחוק הבין לאומי וזאת על אף שישנן פסיקות בג"ץ קודמות התומכות בהחרגה.

מהעבר השני, עו"ד אן סוצ'יו מהאגודה לזכויות האזרח אמרה כי מדובר בצעד בלתי חוקתי: "לכל האסירים יש זכות לשוויון, והטלת מגבלות מיוחדות על אסירים ביטחוניים אפשרית רק על בסיס שיקולים ביטחוניים. במקרה הזה נראה ששיקולי בחירות ונקמנות הם אלה שמניעים את השר ארדן ומשרדו. כפי שקבע בג"ץ כי אין כל הבחנה בין אסירים פליליים לביטחוניים בעניין תנאי המחיה המינימאליים שלהם, אין מקום להבחין גם בעניין השחרור המנהלי, שתכליתו להפחית את הצפיפות ולעמוד בהוראות פסק הדין. בכל מקרה, לפי עמדת היועץ המשפטי לממשלה אין מקום לקדם את הצעת החוק עד שלא תיערך המדינה להוסיף מקומות כליאה שנדרשים כדי להבטיח לאסירים הביטחוניים את שטח המחיה המינימאלי".