רמת הגולן, ארכיון
צילום: Mendy Hechtman/FLASH90

מזכ"ל האו"ם גוטרש: לסלק מוקשים מאזור מעבר קוניטרה

מעבר הגבול נפתח אתמול אחרי ארבע שנים בהן היה סגור, ומטיוטת דוח שמסכם את פעילות האו"ם באזור והגיע לידי כאן חדשות עולה כי בארגון דואגים מהפעילות הצבאית של גורמים סוריים באזור החיץ
גילי כהן
16 באוקטובר 2018
14:50

מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש קורא היום (שלישי) לישראל ולסוריה לפעול לסילוק מוקשים באזור מעבר קוניטרה, שנפתח אתמול מחדש. בטיוטת דוח המסכם את פעילות כוח האו"ם ברמת הגולן בחודשים האחרונים, שהגיע לידי כאן חדשות, גוטרש אומר כי פתיחת המעבר תשפר את היכולת של הכוח הבינלאומי המוצב במקום למלא אחר המנדט שלו.

גוטרש הביע דאגה מכך שיש עדיין פעילות צבאית של גורמים סוריים באזור החיץ, שבו לא אמורים להיות גורמים חמושים, חוץ מכוח האו"ם, וקרא לסוריה לשמור על ביטחונו. הדוח המלא צפוי להתפרסם בימים הקרובים.

אתמול, אחרי שהיה סגור במשך ארבע שנים, נפתח מחדש מעבר קוניטרה. המעבר ברמת הגולן, אותו מפעיל האו"ם, נסגר במהלך מלחמת האזרחים בסוריה לאחר שהשתלטו עליו המורדים. עם חזרת צבא אסד לאזור הוחלט לפתוח אותו מחדש. בשלב זה נפתח המעבר לחיילי כוח האו"ם בלבד, ולא למעבר סחורות ואנשים כפי שהיה בעבר.

צילום: פלאש 90

אונדו"ף, כוח הפיקוח על ההפרדה של האו"ם המונה כ-1,000 חיילים, מפקח על קו הפסקת האש בין ישראל לסוריה ברמת הגולן. לפני כחודשיים הודיע האו"ם כי הוא מתפרש בהדרגה בשטח המפורז מתוך כוונה לפתוח מחדש את מעבר הגבול בקוניטרה. הפקחים שהוצבו באזור במסגרת הסכמי הפסקת האש בין ישראל לסוריה לאחר מלחמת יום הכיפורים, עזבו את רמת הגולן הסורית לאחר שפרצה מלחמת האזרחים במדינה.