נתב"ג, ארכיון
צילום: Miriam Alster/FLASH90

"התהליך הביומטרי בנתב"ג סובל מאחוז כישלון גבוה"

בדיון בוועדה בכנסת, הסביר הממונה על היישום הביומטרי כי משמעות הנתון היא דחייה מוטעית של העוברים - וטען כי יש צורך בביצוע בדיקות נוספות. הח"כים בדיון דרשו לקבל נתונים עדכניים
שירה הדס נקר
16 באוקטובר 2018
18:51

הממונה על היישומים הביומטריים, רועי פרידמן, הציג היום (שלישי) בדיון מיוחד שערכה הוועדה המשותפת לוועדת החוקה ולוועדת הפנים  את עיקרי הדוח ובהם כשלי המערכת הישראלית בנמל התעופה בן גוריון, וקבע כי הוא סובלת מאחוז כישלון גבוה.

פרידמן התייחס ראשית לבדיקות איכות ביצועי ההשוואה מול דרכון ביומטרי. "בדיקות מלפני מספר שנים הצביעו על כך שתהליך הנטילה וההשוואה של טביעות אצבע מול הדרכון, המבוצע בביקורת הגבולות בנתב"ג, סובל מאחוז כישלון גבוה יחסית שמשמעותו דחייה מוטעית של העוברים", הסביר. "עוד לפני רכש של מערכת חדשה יש מקום לבצע במערכת הקיימת בדיקות שבלעדיהן לא נדע את שיעורי השגיאות".

הממונה על אבטחת מידע וסייבר ברשות האוכלוסין וההגירה עידו תלמי הסביר בדיון כי בנושא השגיאות "מדובר על פחות מ-1%  מסך האנשים שמגיעים לעמדה הביומטרית בנתב"ג, כ-8,000 בני אדם בשנה. אנחנו יכולים לבנות את המערכת הקיימת לפרומיל שגיאות אבל אז נראה תורי ענק בנתב"ג".

חברי הכנסת שנכחו בדיון דרשו לקבל את נתוני הבדיקות שבוצעו ולקבל נתונים על כמה ניסיונות זיוף והנפקה כפולה של דרכונים בוצעו.