כוחות הבסיג' האיראניים
צילום: אי-פי

ארצות הברית הטילה סנקציות חדשות על כוחות הבסיג׳ של איראן

גורמים בכירים בממשל האמריקני אמרו כי הכוחות האיראניים מעורבים ב"דיכוי אלים ובהפרות זכויות אדם", כמו גם בגיוס ילדים להילחם בשורות משמרות המהפכה. העיצומים החדשים יחולו על חברות כלכליות הקשורות לכוחות הבסיג׳ ועל שלושה בנקים איראניים
נתן גוטמן
16 באוקטובר 2018
19:52

ארצות הברית הטילה הערב (שלישי) סנקציות חדשות על כוחות הבסיג׳ של איראן הסנקציות הן חלק מהגברת הלחץ הכלכלי על המשטר האיראני. גורמים בכירים בממשל אמרו כי כוחות הבסיג׳ מעורבים ב"דיכוי אלים ובהפרות זכויות אדם" באיראן וכן בגיוס ילדים להילחם בשורות משמרות המהפכה בסוריה ובמקומות אחרים.

העיצומים החדשים יחולו על חברות כלכליות הקשורות לכוחות הבסיג׳ ועל שלושה בנקים איראניים. עם הטלת העיצומים יאסר על חברות אמריקניות לסחור עם החברות הקשורות לבסיג׳. זו דוגמה נוספת לכך שהכלכלה האיראנית אינה שקופה ולכן לחברות בינלאומיות, העושות עסקים עם איראן, אין דרך לדעת לאיזו מטרה משמשים הכספים שמושקעים באיראן", אמרו בכירים בממשל.

הגורמים הוסיפו כי ארצות הברית מעוניינת להמשיך ולהגביר את הלחץ הכלכלי על איראן כל עוד איראן משקיעה את משאביה בפעולות שליליות במקום לדאוג לצרכיהם של אזרחיה. הממשל סבור כי ישנה התקדמות בהגבלת יצוא הנפט של איראן וכי יכולתה של איראן לייצא נפט נפגעה מאז הכריזה ארצות הברית על פרישה מהסכם הגרעין וחידוש העיצומים.

ב-4 בנובמבר יכנסו לתוקף העיצומים האמריקניים החריפים יותר נגד מגזרי הבנקאות והנפט האיראנים. כוח הבאסיג' הוא מיליציה איראנית שפועלת תחת חסותו של המשטר בטהראן.

בתחילת אוגוסט נכנסו לתוקף הסנקציות האמריקניות על איראן. לדברי שר החוץ של ארצות הברית מייק פומפאו, להחזרת הסנקציות "חלק חשוב בלחץ על הפעילות האיראנית העוינת", וכי ארצות הברית מתכוונת לאכוף אותן. הסנקציות מגבילות את רכישות הדולרים מצד איראן, המסחר שלה בזהב, פחם וחומרי גלם אחרים לתעשייה. ארצות הברית אף הודיעה כי החל מנובמבר מדינות שלא יגבילו את רכישת הנפט מאיראן יהיו חשופות לסנקציות כלכליות.