גבול עזה, ארכיון
צילום: Sliman Khader/Flash90

התחממות בדרום: ליברמן ידרוש בקבינט פעולה צבאית בעזה

פרסום ראשון: שר הביטחון צפוי להניח מחר על שולחן הקבינט המדיני-ביטחוני תכנית למתקפה רחבה ברצועה, לאחר שלטענתו כשלו מאמצי ההסדרה. הוא צפוי להיתקל בהתנגדות חלק מהשרים, שמתחו עליו ביקורת וטענו כי הוא עוסק בפוליטיקה בלי להציג תכנית ממשית
גילי כהן
16 באוקטובר 2018
20:22

פרסום ראשון: שר הביטחון אביגדור ליברמן יציג מחר (רביעי) בפני הקבינט המדיני-ביטחוני תכנית למתקפה רחבה ברצועת עזה, לאחר שלטענתו מוצו המאמצים לרגיעה. שרים בקבינט מתחו ביקורת על התנהלות השר וטענו כי הוא עוסק בפוליטיקה.


לטענת ליברמן, איש מהמתווכים לא הצליח לקדם רגיעה בדרום, לא המצרים, לא הקטרים ולא האו"ם, ולכן אין ברירה אלא לתת מכה קשה לחמאס. בנוסף, לטענתו, מתקפה תוכיח שהטרור לא משתלם.

ליברמן צפוי להיתקל בהתנגדות בתוך הקבינט, ייתכן שאפילו מצד ראש הממשלה בנימין נתניהו, שהביע את העמדה שיש להמשיך עד למיצוי מאמצי ההסדרה. שרים אחרים בקבינט טענו כי ליברמן עוסק בפוליטיקה מבלי להציג תכנית ממשית.

הבוקר קיים ליברמן הערכת מצב באוגדת עזה, והתייחס להסלמה. "חייבים להנחית מכה קשה על חמאס, זו הדרך היחידה להחזיר את המצב לקדמותו", אמר. "זו חייבת להיות החלטה של הקבינט כולו". לדבריו, מה ששינה את תמונת המצב הם האירועים ביום שישי האחרון: "אחרי שאפשרנו לאנשי האו"ם להכניס ארבע מכליות דלק בבוקר, בערב קיבלנו פרץ של אלימות, גל שלא זכור לי הרבה זמן". 

"ראינו גם הצהרות של ראשי חמאס, כולל איסמעיל הנייה, שאמר בצורה ברורה: 'לא דלקים ולא משכורות יפסיקו את הפעלת האלימות, מטרתנו היא הסרת המצור'", המשיך השר. "להסרת המצור יש פירוש אחד: יכולת חופשית להכניס נשק, להביא אנשי חיזבאללה איראנים לתוך רצועת עזה, ולזה אנחנו לא נסכים לעולם".

"כולם הגיעו להבנה שהמצב בדרום, כפי שהוא היום, לא יכול להימשך", הבהיר ליברמן. "אנחנו לא מוכנים להשלים עם רף האלימות כפי שאנחנו רואים שבוע אחרי שבוע. מיצינו את כל האופציות, את כל האפשרויות, וכרגע הזמן לקבל החלטות. עמדתי היא ברורה מאוד בכל הפורומים. מבחינתי יש נוסחה אחת ויחידה: שיקום תמורת פירוז. ניסינו את כל האפשרויות, אמרתי, אני חושב שאת השלב הזה מיצינו עד הסוף, כרגע צריך לקבל החלטות ואני מקווה שהקבינט יקבל החלטות נכונות".