ירושלים
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

יהודי אוסטרליה: הכרה בירושלים - לצרכים פוליטיים

הקהילה היהודית במדינה מתייחסת בערבון מוגבל להודעתו של ראש הממשלה המקומי, שלפיה ידון בהכרה בירושלים כבירת ישראל. לצד זאת, בקהילה אמרו כי האמירה תשנה את דעתם של חלק מהמצביעים
עמיחי שטיין
16 באוקטובר 2018
21:41

בקהילה היהודית באוסטרליה אמרו הערב (שלישי) לכאן חדשות כי ההודעה של ראש ממשלת אוסטרליה סקוט מוריסון כי ידון באפשרות של הכרה בירושלים כבירת ישראל והעברת השגרירות "נועדה לא מעט לצרכים פוליטיים". בשבת ייערכו בחירות במחוז וונטוורת' בהן יתמודד דייב שארמה, מועמדו של ראש הממשלה ומי שהיה שגריר בישראל.

במחוז וונטוורת' יש קהילה יהודית גדולה – 13% מהמצביעים הם יהודים והבחירות ייקבעו אם יהיה רוב לממשלה במחוז. ויק אלדהף, חבר בוועד הקהילות היהודיות בניו סאות' ויילס אמר כי "למוריסון ברור שליהודים חשובים נושאים הנוגעים לישראל".

לורין מוהלמו, מראשי הקהילה היהודית בוונטוורת', אמרה כי "ברור שהצהרה כזאת, שמתקבלת בלי הכנה או דיונים קודמים, היא תרגיל שנועד להשיג קולות". עם זה, נאמר כי רוב המצביעים אמנם החליטו במי יבחרו, אך ייתכן שהאמירה של ראש הממשלה האוסטרלי תשנה את דעתם של חלק מהמצביעים שלא תכננו לבחור בדייב שארמה.

דייב שארמה וראש הממשלה האוסטרלי הכחישו במהלך היום כי מדובר בהחלטה פוליטית. הם ציינו כי זו טענה שהושמעה על ידי ראשי האופוזיציה. דבר ההכרה בירושלים פורסם אתמול. לדברי מוריסון, ההכרה בירושלים תהיה נפרדת מכל מעבר אפשרי של שגרירות אוסטרליה, וזה יהיה "שיקול ארוך טווח".

בלשכת ראש הממשלה אמרו כי נתניהו שוחח בטלפון עם מוריסון, וכי האחרון עדכן שהוא שוקל להכיר באופן רשמי בירושלים כבירת ישראל ואף להעביר את שגרירות אוסטרליה לירושלים. ראש הממשלה נתניהו הודה לו על הדברים. כמו כן, השניים שוחחו על צעדים להמשך חיזוק הקשרים בין המדינות.