לארה אל-קאסם בבית המשפט
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

השופט בערעור לארה אל-קאסם: "מתקשה לראות איך המקרה תורם למאבק ב-BDS"

בית המשפט העליון דן בערעור שהגישה הסטודנטית האמריקנית על ההחלטה שלא לאפשר לה להיכנס לארץ בשל תמיכה בחרם על ישראל. השופטת ענת ברון: "לאדם בגילה מותר לשנות את דעתו"
אמוץ שפירא
17 באוקטובר 2018
10:50

בית המשפט העליון דן הבוקר (רביעי) בערעור שהגישה הסטודנטית האמריקנית לארה אל-קאסם על ההחלטה שלא לאפשר לה להיכנס לארץ בשל פעילות בעד חרם על ישראל. השופטים תהו בדיון איך מניעת כניסתה של אל-קאסם תורמת למאבק ב-BDS ובארגוני החרם כפי שטוענת המדינה.

"קשה לראות איך המקרה הזה מקדם את המאבק", קבע השופט עוזי פוגלמן. השופטת ענת ברון הוסיפה: "גם אני מתקשה לראות את המקרה הזה עומד בתבחינים לסירוב כניסה. אין מאחוריה הרבה שנים ונפח פעילות. לאדם בגיל כזה מותר לשנות את דעתו".

בעמדה שהעבירה המדינה לשופטים לקראת הדיון, נכתב בין השאר כי החוק לא נועד רק למנוע מפעילים לנצל את נוכחותם בישראל לקידום החרם – אלא גם להעביר מסר מפורש שלפיו פעילות כזו עלולה להביא למניעת כניסת הפעיל לישראל. עוד נטען כי מסר כזה יכול לתרום למאבק של ישראל בתופעת החרם ובנזקיה.

טענתה של אל-קאסם היא שמעולם לא לקחה חלק פעיל בתנועת החרם נגד ישראל ומעולם לא קראה לחרם עליה. לדבריה, כבר בתחקיר שנערך לה בנתב"ג היא לא הסתירה את השתייכה לארגון "סטודנטים למען הצדק בפלסטין" (SJP). בנוסף, היא לא נשאלה באותה הזדמנות על מעשיה בעבר – אלא רק אם היא לוקחת חלק בהווה בארגון הקורא לחרם, ועל כך היא השיבה בשלילה.

מנגד, הממשלה טוענת בתגובה כי אל-קאסם הייתה נשיאת סניף אוניברסיטת פלורידה של הארגון המקדם חרם על ישראל באופן עקבי ורצוף. בין השאר, מציינת הממשלה כי הסטודנטית האמריקנית ניהלה קמפיין נגד רכישת מוצרים של חברת שטראוס בשל מימון שהעבירה לחטיבת גולני ופעלה להחרמת הרצאת מרצה ישראלי בקמפוס.