הדיון בוועדה, היום

דיון חירום על רצח נשים: "יש דרך למנוע את הרצח הבא, זו מלחמה"

בוועדה לקידום מעמד האישה קיימו דיון מיוחד בנושא רצח נשים בישראל. בן דודה של אנגווץ' וואסה שנרצחה בנתניה דרש: "להחמיר את הענישה, שרוצחים לא יראו אור יום עד סוף חייהם". יו"ר הוועדה: "ראש הממשלה - קח אחריות"
ורד פלמן
17 באוקטובר 2018
11:20

בוועדה לקידום מעמד האישה מתקיים הבוקר (שלישי) דיון טעון בנושא השלכות אישור התבחינים להרחבת מתן אישורי החזקת נשק על ביטחון נשים. אחרי שבשנה הנוכחית נרצחו כבר 20 נשים, הגיעה לדיון גם לילך שם טוב, שהגרוש שלה רצח את שלושת ילדיה לפני כשמונה שנים: "אני כועסת שיש דוחות שמציעים מה לעשות ויש דרך למנוע את הרצח הבא ושום דבר לא קורה", אמרה. בדיון צויין הנתון לפיו 85% מהתיקים על אלימות במשפחה נסגרים.

בן דודה של אנגווץ' וואסה שנרצחה בנתניה, יצחק טען כי "הדרך הכי טובה להילחם ברצח נשים הוא החמרת הענישה. שרוצחים כאלה ידעו שלא יצאו מהכלא ולא יראו אור יום עד סוף חייהם. אנגווץ' לא תעלה מהקבר ולא תראה את משפחתה, גם הם צריכים לדעת שלא יקיימו את חייהם כרגיל".

בדיון דיברה גם זנש, אחותה של ירגדו טרפה שנרצחה בדצמבר 2017. היא סיפרה כי אחותה פנתה לפני הרצח למשטרה, אך זו לא פעלה. "כל המשפחה מרוסקת", הוסיפה. "הבן בן 6, הוא אומר 'אני רוצה ללכת לאימא'".


איילה, אחותה של אנקייהוש ימרהן שנרצחה ב-2003 אמרה כי "עד היום אנחנו לא מקבלים טיפול, אך זכויות הרוצחים נשמרות. זה סוג של מלחמה, צריך להכשיר אנשים למלחמה הזאת".

יו"ר הוועדה, חברת הכנסת עאידה תומא סלימאן, אמרה: "אני פונה לראש הממשלה – קח אחריות. צריך תכנית לטווח ארוך. ששר האוצר יגיד – אני מקצה משאבים לכל מה שצריך במלחמה באלימות. הוא יכול לעשות את זה. לא שמעתי אפילו ציוץ מהצד הזה. אני לא רוצה שתירצח עוד אישה כדי שנרגיש מצב חירום".

חבר הכנסת דב חנין (הרשימה המשותפת) טען כי ישנן תכניות להתמודדות עם תופעת רצח הנשים, אך הן לא זוכות לתקצוב גם אם אושרו על ידי הממשלה. "השר לביטחון פנים מקדם רפורמת נשק שתגדיל את כמות הנשק הזמין", אמר. "ארגוני הנשים אומרים שזה יהיה האקדח על שולחן המטבח שיגביר את מקרי הרצח. צריך להשמיע את הצעקה הזאת בכל מקום, צריך להמשיך להילחם".

חבר הכנסת נחמן שי אמר במהלך הדיון כי "כשהתותחים רועמים בדרום אז הנושא שוב יורד מסדר היום, ואנחנו לא ניתן. קיימנו 13 ישיבות בעניין ושום דבר לא השתנה אלא החמיר. אני קורא לכולכם לצאת לרחובות ולהפגין".

תגיות:
רצח נשים