מרגלית ורמון, ארכיון
צילום: Gideon Markowicz/POOL, Kobi Gideon / FLASH

העיתונאית שטענה שהוטרדה בידי חיים רמון ודן מרגלית: "לא יכולה למות בלי לספר"

חנה קים, שחשפה בעיתון "הארץ" את טענותיה להתקפה מינית מידי העיתונאי הוותיק ולהטרדה על ידי השר לשעבר מסבירה את החלטה להיחשף: בריאיון לקרן נויבך בתכנית סדר יום בכאן רשת ב' היא אומרת: אם יש השלכות - אקבל אותן, הגיע הזמן לדבר
סדר יום
17 באוקטובר 2018
13:04

אחרי שהבוקר (רביעי) נחשפו בעיתון "הארץ" טענותיהן של חמש עיתונאיות כי העיתונאי הוותיק דן מרגלית תקף אותן מינית בסוף שנות ה-80 ותחילת שנות ה-90, סיפרה אחת מהן, חנה קים, בריאיון לקרן נויבך בתכנית "סדר יום" בכאן רשת ב', על החלטתה להיחשף. "אני רוצה להוציא את זה החוצה, אני רוצה שהמציאות תשתנה", אמרה. "אם יש השלכות – אקבל אותן. זה לא פשוט לי, זה לא פשוט לו, אבל העניין הזה חשוב יותר משנינו".

"החלטתי שזהו, נגמר, הגיע הזמן להפסיק להיות שתוקה ולדבר, אני לא יכולה למות בלי לספר את הסיפורים האלה על דן מרגלית ועל חיים רמון", המשיכה קים, שחשפה גם את שמו של השר וחבר הכנסת לשעבר חיים רמון כמי שנישק אותה בניגוד לרצונה בסוף שנות ה-80. "הייתה לכך סיבה ספציפית – חיים רמון, אמנם שתקתי לאורך כל המשפט שלו ועד היום אני מייסרת את עצמי שלא עמדתי לצדה של אותה חיילת שדיברה על נשיקה כפויה בלשכת רה"מ, והוא הציג את זה כאירוע חד פעמי. אבל ברגע שהוא תבע סטודנטית באוניברסיטת ת"א בתביעת השתקה על כך שקראה לו עבריין מין אמרתי 'עד כאן', כמה אפשר עוד לשתוק. אירוע חד פעמי זה לא היה".

"הוא דחף את הלשון שלו לתוך הפה שלי, בלי שום קשר", סיפרה העיתונאית לשעבר על רמון. "ישבנו במכונית שלו, הוא לקח אותי טרמפ הביתה ובלי שום קשר הוא עצר את המכונית ודחף את הלשון שלו לתוך הפה שלי. כשפרצה הפרשה עם החיילת הבנתי שזו התנהגות שלו וזה לא משהו שקרה רק לי".

"באותו רגע חשבתי: 'מה הוא חושב לעצמו שהוא עושה את זה, מי בכלל רוצה את זה?'" תיארה. "שאלתי אותו למה הוא עשה את זה. הייתה מבוכה והיה שקט, אחר כך הוא עצר את המכונית ואמר לי שהוא מוריד אותי שם ולא בתל אביב, השאיר אותי באמצע שום מקום, לקח לי זמן למצוא אוטובוס כדי לחזור הביתה".

"היה לי קשה מאוד עם דן מרגלית למרות שהמעשה שלו חמור הרבה יותר", המשיכה קים להסביר את הסיבות לכך ששברה שתיקה. "הוא מבוגר, חשבתי על משפחתו, היה לי קשה יותר. לא כי הוא קולגה אלא בגלל שזה אדם בן 80. אך אני לא יכולה להחריג אותו אם אני מספרת על רמון ולוקחת על עצמי את כל ההשלכות. אני רוצה להיות נקייה ממצפוני ולהפסיק לשתוק. המקרה עם מרגלית היה דבר שהסעיר אותי, הרגשתי חסרת אונים, זו הייתה סיטואציה אלימה מבחינתי, משפילה נורא, לא הבנתי למה זה קרה, אלוהים אדירים, אנחנו קולגות, מאיפה אתה מביא את הדבר הזה? ועוד סוגר את החדר ומצמיד אותי לקיר".

"התייסרתי המון בשני האירועים האלה על כך שלא דיברתי עליהם", הוסיפה קים. "חשפתי אותם בזמן אמת בפני אנשים שקרובים אלי. חשבתי על זה המון וקראתי לעצמי פחדנית, אבל כל פעם שאלתי אם יש לי את הכוחות להתמודד, וזה כל פעם נפל. והקמפיין של לא התלוננתי, כשאני קוראת חברים וקולגות, זה עודד אותי.

קים ביקשה להדגיש כי המגמה הנוכחית איננה מלחמת מינים. "בניגוד למה שמצטייר, הקמפיין מראה שגם גברים מתלוננים. זו מלחמה על יחס הוגן לזולת מול אלימות ומול לקחת גוף של אדם זר ולעשות בו מה שאתה רוצה. לא הייתי רוצה להיכנס לאספקט הפלילי, בעיקר חשוב לי השינוי התודעתי. גם לי לקח זמן לעבור את השינוי התודעתי".

חיים רמון בתגובה לפרסום ב"הארץ": "העובדה שגברת קים מתייחסת לאירוע שמבחינתה היה כנראה בעל משמעות ואיננה זוכרת את התאריך המדויק או בקירוב ומדברת על טווח של שנתיים הוא מוזר ומעיד כי היא חוששת לנקוט בתאריך מדויק שמא אוכל להפריך את זה. באשר לעובדה שהיא נמצאה דוברת אמת במכונת אמת, גם עיתון הארץ צריך לדעת שזה חסר משמעות. אירועים שהתרחשו לפני שנה נרשמים בזיכרון בצורה שונה, בטח אירוע שאירע לפני 30 שנה וערכה של מכונת האמת הוא כקליפת השום. הדבר העוד יותר חמור הוא שב-2006 עמדתי לדין על פרשת הנשיקה. המשטרה חיפשה בנרות ולא חסכה במאמצים כדי למצוא מתלוננות נוספות ולא מצאה. גברת קים, בעלת קשרים ותודעה פמיניסטית, הייתה חייבת לבוא ולמסור עדות במשטרה על מנת לחזק את התלונה נגדי. העובדה שהיא שתקה אז מחזקת כאלף עדים שכנראה היא חששה שאפשר יהיה להפריך את עדותה".

דן מרגלית בתגובה לפרסום ב"הארץ": "אין ממש בטענות באשר לאירועים שנטען כי התרחשו לפני יותר מ-30 שנה. אין בכוונתי להקדיש את שארית חיי לוויכוח חסר כל סיכוי בעת הזו ובאווירה הרווחת".

על תגובתו של רמון אמרה קים בריאיון כי "האיש הורשע בבית משפט, הוא עבריין, שלא יטיף לי מוסר. אני מייסרת את עצמי עד היום שלא עמדתי לצידה בבית המשפט, הייתי רוצה לחבק אותה ולבקש ממנה סליחה, חטאתי בזה ששתקתי. אבל הוא הורשע ושמחתי שהוא הורשע. ועכשיו מספיק ודי, מספיק עם ההצגות והשקרים. לא אתן לו להתעלל בסטודנטית באוניברסיטה. אם יהיה צורך להעיד ואוזמן אעשה זאת בשמחה".

בסיכום הריאיון הביעה קים את הרצון "שלא ייפסק, שתהיה תגובת שרשרת, שיספרו את הסיפור כדי לשנות את המציאות הזאת. לא יכול להיות שנירקב בבתים שלנו ונפחד ממה שיגידו עלינו. יש קודים חברתיים וזו התנהגות לא מקובלת. הגיע הזמן שנדבר על זה כמה שיותר בלי לפחד. וביחד נשנה את המציאות".