ליברמן, נתניהו, איזנקוט ואלוף פיקוד הדרום הלוי, בי
צילום: קובי גדעון, לע"מ

הקבינט דן בהסלמה בדרום, חשש בעזה מתקיפות

ליברמן דוחף ל"מכה קשה" לחמאס, צה"ל ונתניהו מסתייגים מתקיפה נרחבת. חמאס מזהיר את בכיריו, אך הנייה סייר ברחובות ברצועה
כתבי כאן חדשות
17 באוקטובר 2018
20:46
עודכן ב 23:32

הקבינט המדיני־ביטחוני דן הערב (רביעי) במצב ברצועת עזה על רקע דרישתו של שר הביטחון אביגדור ליברמן להנחית מכה קשה על חמאס ועל שאר ארגוני הטרור. הדיון, אשר נפתח לאחר השעה 19:00, נמשך אל תוך הלילה. בעזה נערכים לגל תקיפות לפנות בוקר.

לקראת הישיבה אמר ליברמן בשיחות סגורות כי הוא מקווה שתתקבל עמדתו. שר הביטחון הזהיר כי אם ישראל לא תפעל, יהיה המחיר כבד יותר, וכי אם רוצים פתרון יסודי יש לקבל החלטה אסטרטגית עכשיו, ולא לאחר אסון. ההערכה היא שצה"ל אינו תומך בהסלמה, וכי ליברמן הוא שדוחף לפעולה צבאית חריפה. עד כה, גם נתניהו גם מסתייג מתקיפה נרחבת.


העימות בקבינט החל עוד לפני שהישיבה נפתחה. ליברמן אמר כי יש לתת מכה קשה לחמאס, ורק לאחר מכן לקדם הקלות והסדרה בעזה - עקיצה לבנימין נתניהו וללשכת ראש הממשלה שקידמה את התהליכים בתקופה האחרונה בתיווך מצרי ובתיווך האו"ם. במקביל, יו"ר הבית היהודי השר נפתלי בנט מתנגד לעמדת ליברמן. לטענתו, צה"ל לא צריך לפעול בשיטת "זבנג וגמרנו", אלא סבור שצריך להביא לחיכוך תמידי עם רצועת עזה.

שרים בקבינט תקפו היום את ליברמן ואמרו כי הוא מתנהג כמו חבר באופוזיציה ושוכח שהוא שר הביטחון. לטענתם, הוא אינו עושה שימוש בסמכויות רבות שעומדות לרשותו ומדבר על "זבנג וגמרנו" כלשונם, אך נמנע מפעולות שביכולתו לבצע כבר כעת בשטח. בדיון מתכוונים לדרוש מליברמן הוכחות להצהרות האחרונות שסיפק בתקשורת, כך שהדיון הוא מעין מבחן עבורו.

בעזה נערכים לתקיפה של צה"ל. הערב הסתיימה פגישה של ראשי הזרועות הצבאיות ברצועה, ולפי דיווחים הג'יהאד האיסלאמי הכריז על העלאת כוננות וחמאס הזהיר את ראשיו. גורם ברצועה אמר כי משגרי הרקטות לפנות בוקר לישראל משתייכים לחוליה מקומית של חמאס, שאינה נשמעת להנחיות הארגון. בכיר בחמאס דחה את הדברים על הסף. 


חרף האווירה המתוחה, בכירי חמאס בעזה איסמעיל הנייה ופתחי חמאד סיירו היום ברחובות עזה. הם השתתפו בהלוויית פלסטיני מארגון המקורב לחמאס שנהרג הבוקר בתקיפת צה"ל בצפון רצועת עזה בעת שניסה לשגר רקטה או פצצת מרגמה, וכן בהלוויית פלסטיני שנורה בהפגנות הגדר בצפון הרצועה ביום שני.

מוקדם יותר נודע כי ראש המודיעין המצרי, עבאס כאמל, דחה את ביקורו מחר בעזה, רמאללה ובישראל. הגנרל המצרי היה צפוי להיפגש מחר עם ראש הרשות אבו מאזן ועם בכירים בפת"ח. לאחר מכן היה אמור להמשיך לרצועת עזה ולדון עם בכירי חמאס בפיוס הפנים פלסטיני וברגיעה עם ישראל. בישראל היה אמור כאמל לפגוש את ראש הממשלה וראש השב"כ. 


בהכנת הידיעה השתתפו: גילי כהן, רועי שרון, גל ברגר, מיכאל שמש עמרי חיים ונורית יוחנן