מחבלי דאעש
צילום: אי-פי

אישום: 2 תושבי יפו טסו לטורקיה כדי להצטרף לדאעש

לפי כתב האישום, עבד עספור ואדם אבו שחאדה המריאו בהנחיית איש קשר סורי שאמר להם כי יסייע להם להיכנס לסוריה ולהילחם לצד דאעש. הם קנו ביגוד ונעליים שיסייעו להם בלחימה, אך לאחר יומיים שבהם איש הקשר לא שוחח איתם, החליטו לחזור לארץ - ונעצרו
רום ליאור
18 באוקטובר 2018
10:21

שני תושבי יפו מואשמים בניסיון יציאה מהארץ שלא כדין, לצורך הצטרפות לארגון המדינה האיסלמית, דאעש, ולהילחם בשורותיו בסוריה. לפי כתב האישום שהוגש היום (חמישי) לבית משפט השלום בתל אביב, השניים - עבד עספור ואדם אבו שחאדה, טסו לאיסטנבול בהנחייתו של איש קשר סורי שאמר להם כי יסייע להם להיכנס לסוריה דרך טורקיה.

כשהגיעו לאיסטנבול רכשו השניים בגדים ונעליים שיסייעו להם בלחימת הארגון. הם המתינו שם יומיים אך לאחר שאיש הקשר לא שוחח איתם, החליטו לחזור לארץ. עם כניסתם ארצה, הם נעצרו. לצד כתב האישום מבקשת הפרקליטות לעצור את השניים עד לתום ההליכים.

לפי שלושה חודשים הגישה פרקליטות מחוז מרכז כתב אישום לבית המשפט המחוזי מרכז נגד נידאל סלאח, בן 26 מג'לג'וליה, על חצייה של הגבול לסוריה באמצעות רחפן, הצטרפות לארגון דאעש ופעילות במסגרתו. סלאח הואשם בעבירות מגע עם סוכן חוץ, יציאה שלא כדין, חברות בארגון טרור, מסירת ידיעה לאויב ועבירות נוספות. לפי כתב האישום, סלאח ומכריו יצרו קשר עם ארגון דאעש במהלך 2015. כעבור זמן מה החליטו הוא וחברו, חוסאם נגלה, לרכוש רחפנים על מנת לחצות את הגבול לסוריה, ולעזור לארגון בלחימתו נגד המשטר הסורי.

לאחר קרב שבו לחם לצד דאעש נגד המשטר הסורי, נפל הנאשם בשבי כוחות המשטר ולאחר תקופה מסוימת הצליח להימלט ממנו. לאחר הימלטותו, בסוף חודש מאי 2018, עבר הנאשם באמצעות מבריח מסוריה לטורקיה, וביוני 2018 טס לישראל, מלווה בבני משפחתו ועורך דינו, ונעצר עם נחיתתם.

לפני חצי שנה הוגש כתב אישום לבית המשפט המחוזי בתל אביב נגד תושב יפו אחר, קאמל אבו עמארה, בן 19, בגין מגע עם סוכן חוץ וחברות ופעילות בארגון טרור. מכתב האישום עלה כי הוא הביע נכונות בפומבי לבצע פיגוע נגד חיילים סמוך לבסיס הקריה בתל אביב, באמצעות חגורת נפץ או באמצעות ירי מרכב נוסע. הוא קיים מגע מתמשך עם סוכני חוץ, תומכי וחברי ארגון דעאש, וכן הצטרף בעצמו לארגון באמצעות שליחת סרטון שבועת אמונים. בנוסף, פעל נמרצות לטובת הארגון ולקידום מטרותיו ובניסיון לגייס תומכים נוספים לארגון.

בחודש מארס נדון מוחמד עזאם, תושב כפר מנדא בן 24, ל-28 חודשי מאסר, על כך שניסה להצטרף לארגון המדינה האסלאמית. במסגרת הסדר טיעון, הודה עזאם כי החל להביע עניין בארגון ובפעילותו לפני כשלוש שנים. עוד סיפר כי לפני כשנה החליט להצטרף לשורות דאעש בסוריה, יצר קשר עם פעילים בארגון וביקש לקבל הדרכה כיצד לעבור מטורקיה לסוריה - אך לא נענה. בשנה שעברה התכונן לצאת למצרים, אך נעצר לפני המעשה.

תגיות:
דאעש