הפגנות בכל הארץ

הבעל שהכה שוחרר מהכלא, רונית נאלצה לברוח: "אני אבודה"

במשך חודשים נאלצה רונית (שם בדוי) לנוע ממקלט למקלט כדי להימלט מפני הבעל שאיים עליה, היכה אותה עד לעילפון מול ילדיה, נכלא ושוחרר מהכלא. לטענתה, היא סבלה במקלטים מיחס משפיל • מאות בני אדם מחו היום ברחבי הארץ נגד אלימות כלפי נשים
בחצי היום
18 באוקטובר 2018
14:54

רונית (שם בדוי) היא אישה שהוכתה על ידי בעלה, שנכלא למשך כמעט שנה, וכעת כששוחרר היא נמלטת מפניו, במשך תשעת החודשים האחרונים. בריאיון עם ליאת רגב בתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב', היא סיפרה על החוויות הקשות שעברה - וגם מתחה ביקורת על המקלטים בהם שהתה, שלטענתה לא סיפקו לה את המענה הראוי. ברחבי הארץ הפגינו היום מאות בני אדם בכ-20 מוקדים נגד אלימות כלפי נשים.

האזינו לריאיון עם רונית בכאן רשת ב'

"לפני שנתיים או שלוש התחיל תהליך של הידרדרות, שבו הייתה קריסה כלכלית ומריבות ואי שקט, היו המון חובות", תיארה רונית. "בעלי הפסיק לעבוד והתחיל לשתות. המצב ביני לבינו, מתחילת הקשר, היה עם הרבה קנאה ואובססיה חולנית מצדו. עד שהגיע שלב האלימות, אלימות מטורפת, זה היה מצב הזוי, הוא התחיל לשבור את כל הבית, חזרתי יום אחד הביתה וגיליתי שהבית מרוסק, כמו זירת פיגוע, יותר גרוע. הרס, חורבן בית".

בשלב הזה החליטה רונית להיפרד מבעלה ודרשה ממנו ללכת לטיפול. "הוא עבר לאימא שלו ותוך כדי שאנחנו בקשר טלפוני הוא הבטיח שהוא הולך לגמילה", סיפרה. "הוא קרא לי לבוא אליו הביתה לשבת אצל אימא שלו. איך שנכנסתי לבית הוא נעל את הדלת, ושם את המפתח בכיס, הייתי עם שלושת הילדים שלי, והוא היה תחת השפעת סם כלשהו, אחוז בטירוף. התחיל גל אלימות, מכות רצח ליד הילדים. הילד הגדול שלי התערב והציל אותי. בעלי הבטיח שהוא יהרוג אותי. אמר לבן שלי 'היום לא תהיה לך יותר אימא'".

באותה נקודה, סיפרה רונית, בנה גילה תושייה גדולה. "הילד ניסה לדובב אותו, לקח אותו לחלון המרפסת וניסה לחבק אותו, לגעת בו הרבה כדי לנסות להגיע למפתח", הסבירה." אל תשאלי אותי איך הוא עשה את זה, ילד בן 8. הוא הצליח להשחיל את היד ולהוציא את המפתח. הוא סימן לי איך להגיע לדלת. יצאנו החוצה, הצלחתי לקחת את הילדים, רצנו לחניה, הוא רץ אחרינו והמשיך להרביץ לי ליד השכנים. אחד מהם התקשר למשטרה ועצרו אותו. זה היה מטורף. אי אפשר לתאר איך אדם שהוא אבא של הילדים שלך הופך ברגע לאויב".


"הנזק הכי גדול זה לילדים שלי", ממשיכה רונית. "יש להם את הזיכרונות והפחדים. הם לא הפסיקו לדבר ולחלום ולהיות בחרדות מתמשכות שמלוות אותם כל יום, עם אימה של מה יקרה אם וכאשר אבא יפגוש אותנו שוב. הם מרגישים שהם צריכים להגן עלי".

אך מסכת הייסורים של רונית לא הסתיימה עם כליאתו של בעלה. כששמעה שהוא עומד לזכות בשחרור מוקדם היא למעשה נמלטה מביתה, ועברה בין מקלטים לנשים מוכות, שגם בהם היא מתארת חוויות לא פשוטות.

"עברתי שלושה מקלטים בתוך תשעה חודשים", סיפרה. "במקלט הראשון הייתי חצי שנה, ובוקר אחד בלי שום הסברים או הכנה מחליטים להעביר אותנו למקלט אחר, כי אמרו שהבעל איתר את המקום ששהינו בו. התחננתי שלא יעשו לנו את זה, זה היה כל כך קשה, עברנו למקלט שבו היה מקום מזעזע מבחינת היחס של אנשי הצוות, משפילים, רומסים, פוגעים".

לטענת רונית, במקלט זכתה ליחס מבזה ולאיומים שלא תקבל את הקצבה המגיעה לה. "הם מקבלים תרומות כדי לתת לנו ולוקחים לעצמם", אמרה. "איפה היחס, איפה הכבוד? זרקו אותי ממקום למקום, הבטיחו לי הבטחות שווא".

אחרי שעברה בין שלושה מקלטים, הגיעה לבסוף רונית להתגורר עם הוריה, יחד עם אחיה ובני משפחתו. "זה לא פשוט", היא אומרת. "אני זועמת על מה שקורה במקומות האלה (המקלטים). לרווחה אין תקציב לעזור לנו. אמרו לי שאין אמצעים אחרים לעזור לי, אמרו לי לחזור למקלט. אני אבודה לגמרי. אני לא יודעת איך לשרוד. הגעתי למצב מביש ואין לי מושג איך ממשיכים".

מנכ"לית ארגון אישה לאישה, שבאחד מהמקלטים שלו שהתה רונית, נעמי שניידרמן, הגיבה לטענות ואמרה כי "אכן טענות קשות, אך אני מסתייגת מההשמצות ואני יכולה להיות ערבה שהטיפול היה מקצועי ונעשה בפיקוח הרשויות".

לצד זאת, ציינה שניידרמן כי מקלט לנשים מוכות הוא מענה אחד, אך אינו מתאים לכל אחת: "אני מצטערת על הדברים שנאמרו משום שאלה השמצות בוטות של הארגון שלי, אך גם משום שהדברים עלולים לרפות את ידן של הנשים שנמצאות בבית וסובלות מאלימות ואני קוראת להן כן לבקש עזרה".

"המקלט הוא בית ומטבע הדברים עולות שם כל מיני אמוציות וזה בסדר שיהיו טענות אך השמצות והכפשות אינן מקובלות עלי" המשיכה שניידרמן. "הקליטה של האישה הזו במקלטים והמקרה שלה נידון בשקיפות מלאה ואני מסתייגת מהדברים שנאמרו".

תגיות:
רצח נשים