ג'ייסון גרינבלט
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

גרינבלט לסינוואר: "תנו לרשות הפלסטינית לחזור"

שליח טראמפ למזרח התיכון פרסם מאמר ובו הפציר במנהיג חמאס בעזה לזנוח את הטרור על מנת לשפר את המצב הכלכלי ברצועה. לדבריו, עזה זקוקה לסיוע שחמאס לא יכול להעניק - ועל הארגון להכיר בכך. עוד אמר כי תוכנית השלום האמריקנית היא הפתרון לילדי עזה
גל ברגר
19 באוקטובר 2018
09:05

ג'ייסון גרינבלט, שליחו של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ למזרח התיכון, אמר כי הממשל האמריקני שותף לעמדה שהביע מנהיג חמאס בעזה יחיא סינוואר בריאיון האחרון שלו, על רצונו לראות כלכלה משגשגת בעזה ומקורות תעסוקה. במאמר שפרסם הבוקר (שישי) בעיתון "ישראל היום" ובמקביל גם בעיתון הפלסטיני "אלקודס", הבהיר גרינבלט כי אם דברי סינוואר אינם יחסי ציבור בלבד ואם חמאס רוצה שינוי ושלום עם שכניו בפועל - אזי תוכנית השלום שמגבש ממשל טראמפ מציעה דרך לשינוי והוא יהיה המתנה הגדולה ביותר שיוכל סינוואר להעניק לילדיו ולילדים בעזה, שהוא טוען שאכפת לו מהם.

"חמאס לעולם לא ינצח את ישראל, והטקטיקה הישנה של איום באלימות כדי לגרוף סיוע בינלאומי - כשלה", כתב גרינבלט. "גם חמאס מבין שמלחמה לא תשיג חיים טובים יותר לפלסטינים, אפילו סינוואר הודה שלטרור ולאלימות אין סיכוי להצליח. חמאס צריך להכיר בכך שעזה זקוקה לסיוע שהארגון לא יכול להעניק לה. היא זקוקה לרשות הפלסטינית ולתמיכה בינלאומית. אם חמאס – כפי שאמר סינוואר – רוצה שעזה תהיה סינגפור או דובאי, הגיעה העת שמעשיו יעלו בקנה אחד עם המטרה הזו".

לפני כחודש התייחס גרינבלט בריאיון לתוכנית השלום וטען כי המסמך הוא "פתרון ריאלי לסכסוך". בריאיון לפודקאסט באתר Land Of Israel אמר שליח הממשל האמריקני כי התוכנית תהיה מקיפה ותציע פתרונות לשלל הנושאים שעל הפרק. "המסמך מפורט ומראה איך אנחנו רואים את המצב באזור, אנחנו עוברים נושא-נושא ומציעים פתרונות", אמר.

עוד אמר כי המסמך הוא "תוצאה של שיחות עם הישראלים והפלסטינים וגם עם מנהיגים אזוריים", והבטיח: "חכו שהתוכנית תצא. תקראו אותה ואז תחליטו. מקווה שיהיה לכם האומץ ללכת לעתיד זוהר". עוד הוסיף כי "יהיו קטעים שהישראלים יאהבו וקטעים שלא יאהבו, וכך גם הפלסטינים. הם יצטרכו לשאול את עצמם אם יש משהו אחר שעדיף".