צילום: אי-פי

הפרות סדר אלימות בעזה: הפלסטינים דיווחו על 130 פצועים

בצה"ל ציינו כי האלימות בגבול הייתה נמוכה משמעותית ביחס לשבועות האחרונים. הפלסטינים שלחו ילדים לטפס על הגדר ולחתוך אותה. צויין גם כי כמות המטענים והרימונים שהושלכו לעבר הכוחות הייתה נמוכה יחסית
נמרוד ליכטנשטיין, איציק זוארץ וגל ברגר
19 באוקטובר 2018
17:05
עודכן ב 19:28

כעשרת אלפים פלסטינים הגיעו היום (שישי) לחמישה מוקדים לאורך גדר המערכת בגבול עם רצועת עזה. חלקם הבעירו צמיגים ויידו אבנים לעבר הגדר. הפלסטינים שלחו ילדים לטפס על הגדר ולחתוך אותה. בצפון הרצועה טיפסו כמה נערים על הגדר ויידו אבנים לעבר רכב של צה"ל. כוחות הביטחון השתמשו בירי ובגז מדמיע נגד המתרפעים. הפלסטינים דיווחו על 130 פצועים.

בצה"ל ציינו הערב כי האלימות בגבול הייתה נמוכה משמעותית ביחס לשבועות האחרונים והפרות הסדר היו קצרות, ולא נמשכו יותר משעה וחצי. צויין גם כי כמות המטענים והרימונים שהושלכו לעבר הכוחות הייתה נמוכה יחסית. 


‏הרמטכ״ל גדי איזנקוט קיים היום הערכת מצב בשטח עם מפקדי פיקוד הדרום ואוגדת עזה, בה עמד על פעילות הכוחות ומוכנותם לתרחישים השונים. איזנקוט הביע הערכה רבה לנחישות הכוחות והמפקדים ועשייתם המבצעית בתקופה זו.

הרמטכ"ל גדי איזנקוט קיים הערכת מצב באוגדת עזה (צילום: דובר צה"ל)

מוקדם יותר הפיצו מארגני ההפגנות על הגדר הודעה רשמית ברחבי הרצועה, ובה קראו למפגינים שלא להתקרב לגדר לאורך היום. גורם פלסטיני אמר לכאן חדשות כי בתום השיחות בעזה עם בכירי המודיעין המצרי אמש, בחמאס הביעו הסכמה להרחיק את המפגינים מהגדר.

לדברי הגורם, בחמאס עדכנו את יתר הפלגים הפלסטיניים ברצועה במסרים שהעביר הצד המצרי, והנחו גם את את הגוף העליון שמארגן את התהלוכות לדאוג לכך שהמפגינים ישמרו על מרחק מהגדר עצמה ולנקוט צעדים שיכילו את ההפגנות בגבול. הגורם הוסיף כי על אף הסכמה זו של חמאס, אין כל ודאות שההפגנות ישמרו על אופי בלתי אלים.

צה"ל נערך בכוחות מתוגברים סביב רצועת עזה, עם כוחות שריון, תותחנים והנדסה. בצה"ל שינו את אופי התגובה כלפי אירועי האלימות, ומתכוונים לשנות אזור החייץ שליד הגדר ב-500 מטר הגנה קדמית, כפי שהיה בעבר, כדי להקשות הגעה של מפגינים לגדר.

אתמול העביר שר הביטחון אביגדור ליברמן מסר לחמאס שלפיו אם יהיה שקט בגבול עזה היום - הדלק יחזור לרצועה. ביום רביעי תקף צה"ל יותר מ-20 מטרות בעזה בתגובה לירי רקטות שנורו בליל רביעי לעבר ישראל. בין השאר הותקפה מנהרה התקפית בדרום הרצועה, תשתיות תת-קרקעיות, סדנאות ליצירת אמצעי לחימה וחפריה, ופיר חפירה של מנהרת טרור של הכוח הימי של חמאס. רקטה אחת פגעה פגיעה ישירה בבית בבאר שבע והרסה אותו.

לפני שבוע, הגיעו כ-15 אלף פלסטינים לכמה מוקדים לאורך הגבול ברצועה. חלקם התפרעו והשליכו מטענים, רימונים ובקבוקי תבערה לעבר כוחות הצבא. בנוסף הם הבעירו צמיגים ויידו אבנים לעבר החיילים. בצה"ל מסרו כי כמה מחבלים שחצו את הגדר והתקרבו לעמדת הצבא נורו ונהרגו. משרד הבריאות הפלסטיני דיווח כי נהרגו שבעה פלסטינים בהתפרעויות.

לפני שבועיים הגיעו כ-20 אלף פלסטינים להפגנות האלימות. חלקם התפרעו והשליכו לעבר כוחות צה"ל מטענים ורימונים. בנוסף, המתפרעים הבעירו צמיגים ויידו אבנים. בתגובה ביצע צה"ל שתי תקיפות בצפון הרצועה. משרד הבריאות בעזה דיווח על שלושה הרוגים, בהם נער בן 12, ועל יותר מ-370 פצועים.