אסמאעיל הנייה ואבו מאזן

דיווח: ראש המודיעין המצרי יבקר בעזה בשבוע הבא

ברמאללה מעריכים כי עבאס כאמל ינסה לרכך את אבו מאזן לקראת כינוס אשף ולשכנע אותו שלא לנקוט בסנקציות חדשות נגד חמאס. גורם פלסטיני לכאן חדשות: הגנרל יביא עמו הצעה חדשה הנוגעת למאמצי הפיוס הפנים-פלסטיני. עוד דווח כי חמאס לא הסכים לעצור לחלוטין את הפגנות הגדר
גל ברגר
20 באוקטובר 2018
10:09

העיתון "אל-חיאת", היוצא לאור בלונדון, דיווח הבוקר (שבת) כי ראש המודיעין המצרי עבאס כאמל יבקר בעזה בשבוע הבא - כך לפי מקורות פלסטינים. אמש אמר גורם פלסטיני לכאן חדשות כי המצרים הודיעו שכאמל צפוי להגיע לאזור ביום חמישי. ברמאללה מעריכים כי הגנרל המצרי ינסה לרכך את ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן שלא לנקוט בסנקציות חדשות נגד חמאס בעזה במהלך כינוס המועצה המרכזית של אשף בסוף החודש.

גורם פלסטיני מסר לכאן חדשות כי המשלחת המצרית לא שמעה השבוע מחמאס נכונות להתגמש בכל הקשור למאמץ הפיוס עם פתח, וכי המצרים הבטיחו לגבש הצעה חדשה שעמה יבוא כאמל לרמאללה. "נראה שחמאס מעדיף פיוס עם ישראל, לא עם אבו מאזן", אמר גורם פלסטיני ברמאללה.


עוד דיווח העיתון כי בשיחות שקיים השבוע עם המשלחת המצרית, חמאס לא הסכים לעצור לחלוטין את הפגנות הגדר ולהרחיק את המפגינים מרחק של 500 מטרים ממנה. עם זאת, רוב המפגינים לאורך גדר המערכת אתמול לא התקרבו אליה, וההפגנה הסתיימה מהר יחסית ומוקדם מהרגיל.

מקורות פלסטינים אמרו אתמול לכאן חדשות כי חמאס אמר למשלחת המצרית שהוא מוכן לתת לה זמן ללחוץ על ישראל להיענות לדרישות לשיפור הכלכלה בעזה. עם זאת, חמאס הבהיר כי אין בכוונתו להסתפק בסולר הקטרי. לדבריהם, ישראל הודיעה למצרים כי לא תאפשר הכנסת פועלים פלסטינים מעזה לישראל. ברמאללה מעריכים כי קטר תנסה בקרוב לממן את משכורות חמאס ברצועה, בציר עוקף אבו מאזן, כפי שמימנה את הסולר לרצועה.

כ-10,000 פלסטינים הגיעו אתמול לחמישה מוקדים לאורך גדר המערכת בגבול עם רצועת עזה. חלקם הבעירו צמיגים ויידו אבנים לעבר הגדר. הפלסטינים שלחו ילדים לטפס על הגדר ולחתוך אותה. בצפון הרצועה טיפסו כמה נערים על הגדר ויידו אבנים לעבר רכב של צה"ל. כוחות הביטחון השתמשו בירי ובגז מדמיע נגד המתרפעים. הפלסטינים דיווחו על 130 פצועים.

בצה"ל ציינו כי האלימות בגבול הייתה נמוכה משמעותית ביחס לשבועות האחרונים והפרות הסדר היו קצרות, ולא נמשכו יותר משעה וחצי. צויין גם כי כמות המטענים והרימונים שהושלכו לעבר הכוחות הייתה נמוכה יחסית. 

אתמול פורסם לראשונה בכאן רשת ב' כי סגן שר המודיעין המצרי נפגש עם היועץ לביטחון לאומי מאיר בן שבת ועם בכירים בשירות הביטחון הכללי על רקע המאמצים להביא לרגיעה בדרום. שלשום הגיע בדיע, סגנו של כאמל, לביקור ברצועת עזה ובישראל. בדיע מונה על ידי הגנרל המצרי להיות אמון על המגעים בנושא מול חמאס ומול ישראל. אתמול נפגש בעזה עם ראש הלשכה המדינית של חמאס איסמעיל הנייה.