הקונסוליה הסעודית באיסטנבול, היום
צילום: אי-פי

בכיר סעודי שהודח התבטא על האינטרס המשותף עם ישראל

הגנרל אחמד עסירי, יועצו הבכיר של יורש העצר, אמר באחרונה על איראן כי ישראל וסעודיה חולקות את אותו האויב ואת אותו האיום. הוושינגטון פוסט: ה-CIA האזין להקלטה מאירוע הרצח, שמוכיחה שבוצע בקונסוליה
מואב ורדי
20 באוקטובר 2018
21:42
עודכן ב 21:47

אחד הבכירים הסעודים שהודחו בידי יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן, כאחראים לאירוע שהביא למותו של העיתונאי ג'מאל חשוקג'י הוא הגנרל אחמד עסירי, יועצו הבכיר של יורש העצר. עסירי התבטא לאחרונה בדבר זהות האינטרסים בין ישראל וסעודיה בנוגע לאיראן ואמר כי ישראל וסעודיה חולקות את אותו האויב ואת אותו האיום.

היום דיווח הוושינגטון פוסט כי ב-CIA האזינו להקלטה מאירוע רציחתו של העיתונאי. לפי גורמים טורקיים, ההקלטה מוכיחה כי חאשוקג'י נרצח ובותר על ידי צוות של סוכנים סעודים בתוך בניין הקונסוליה הסעודית.


בעולם ממשיכים להישמע גינויים כלפי סעודיה. קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל גינתה את המקרה ואמרה וכי היא מצפה לשקיפות מסעודיה לגבי הנסיבות שהובילו למות העיתונאי. מרקל הוסיפה כי ההסברים שניתנו על ידי הסעודים אינם מספקים. ראש ממשלת דנמרק, לארס לקה ארסמוסן, אמר כי "העובדה שהסעודים אומרים עכשיו שחשוקג'י מת, אחרי שבעבר הם התעקשו כי הוא עזב את הקונסוליה בחיים, מראה שהם לא מספרים לנו את כל האמת ועלינו להתעקש לקבל אותה".

שר החוץ של צרפת, ז'אן איב לה דריאן, גינה את הרצח ואמר כי "האישור הסעודי למותו של חשוקג'י הוא צעד ראשון במציאת האמת. שאלות רבות נשארות ללא תשובה, והן מצריכות חקירה מקיפה ומדוקדקת כדי לקבוע את כל האחראים ולאפשר שכולם יתנו על כך את הדין. צרפת מחדשת את הציפיה משלטונות סעודיה שיפעלו בכיוון זה. ציפיות אלה הן חזקות במיוחד משום ששתי המדינות מקיימות שותפות אסטרטגית שמחייבת כנות, עמידה בדרישות, ושקיפות".

הלילה הודתה סעודיה חשוקג'י מת בקונסוליה שלה באיסטנבול. בהודעה שפרסמה ריאד נאמר כי ויכוח שפרץ בין הנוכחים בקונסוליה לבין חשוקג'י הפך לחילופי מהלומות שהובילו למותו של העיתונאי. בהודעה אין איזכור לעינויים שעבר האיש ואין תגובה על הדיווחים שגופתו בותרה. גורם המעורה בחקירה אמר כי השלטונות הסעודיים לא נתנו הוראה להרוג את חשוקג'י או לחטוף אותו. לדבריו, גופת העיתונאי הועברה לידי אדם מקומי ולא ברור מה עלה בגורלה. סלמאן מלך סעודיה הורה להדיח חמישה בכירים בממלכה, 18 בני אדם נעצרו.

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ אמר בתגובה כי הרג העיתונאי אינו מקובל אך הוא מאמין להסבר שסיפקו השלטונות בריאד. טראמפ הוסיף כי יש להטיל על הסעודים עיצומים בתגובה על ההרג אך אין לפגוע בעסקאות הנשק שוושינגטון עושה איתם.

בהכנת הידיעה השתתף גדעון קוץ