מעבר כרם שלום, ארכיון
צילום: עבד רחים חטיב, פלאש 90

בעקבות הירידה באלימות בגבול עזה: ליברמן הורה לפתוח את מעברי כרם שלום וארז

בהודעה של משרד הביטחון נמסר כי ההחלטה התקבלה בעקבות "מאמצי הריסון שהפעיל חמאס" בסוף השבוע. ההחלטה בנוגע לאספקת הדלק הקטארי לרצועה נדחתה, ובמשרד אמרו כי תיבחן בהתאם לאירועים
עמיחי שטיין
21 באוקטובר 2018
07:36

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, הורה הבוקר (ראשון) לפתוח את מעבר כרם שלום ואת מעבר ארז. בהודעה של לשכת ליברמן נמסר כי ההחלטה התקבלה לאחר התייעצות עם צה"ל, שב"כ ומתאם פעולות הממשלה בשטחים, בעקבות "הירידה באירועים האלימים ברצועת עזה בסוף השבוע ומאמצי הריסון שהפעיל חמאס בשטח". עוד הוסיף שר הביטחון בהודעתו כי החלטה בנושא המשך אספקת הדלק הקטרי נדחתה לפי שעה ותיבחן בעוד מספר ימים בהתאם לאירועים.

אתמול תקף כלי טיס של חיל האוויר חוליה של משגרי עפיפונים בדרום רצועת עזה. כלי תקשורת פלסטיניים פרסמו תמונות של כלי רכב שעלה באש וציינו כי זה הותקף בידי הצבא, אולם לא דווח על נפגעים.

תקיפת צה"ל הגיעה לאחר שבעוטף עזה פרצו שתי שריפות חורש בגלל בלוני תבערה - אחת ביער בארי ואחרת ביער שוקדה שבמועצה האזורית אשכול. צוותי כיבוי בסיוע צוותים של קרן קיימת לישראל פעלו לכבות את השריפות. בהמשך דווח על עוד שתי שריפות באזור.

ביום נערכו הפגנות בחמישה מוקדים לאורך גדר המערכת, בהשתתפות כעשרת אלפים פלסטינים. חלקם הבעירו צמיגים ויידו אבנים לעבר הגדר, וילדים טיפסו על הגדר וניסו לחתוך אותה. כוחות הביטחון השתמשו בירי ובגז מדמיע נגד המתפרעים, והפלסטינים דיווחו על 130 פצועים. עם זאת, בצה"ל ציינו כי האלימות בגבול הייתה נמוכה ביחס לשבועות האחרונים והפרות הסדר היו קצרות, ולא נמשכו יותר משעה וחצי. צויין גם כי כמות המטענים והרימונים שהושלכו לעבר הכוחות הייתה נמוכה יחסית.