הנשיא ריבלין
צילום: Hadas Parush/FLASH90

נכדו של רבין נגד נתניהו: "מסית ומפרק בנו, יביא לחורבן הבית"

יונתן בן ארצי תקף בחריפות את ראש הממשלה בטקס שנערך בבית הנשיא: "אזרחי ישראל זכאים להנהגה שאינה משתעממת מהם. נתניהו מסית לקטלוג של כל אחד החושב אחרת ממנו כחמוץ או כשמאלן". ריבלין: "יש שחיקה במרכזיות של הרצח"
אוריה אלקיים
21 באוקטובר 2018
13:39

נכדו של ראש הממשלה המנוח, יונתן בן ארצי קרא היום (ראשון) בנאום לוחמני לנשיא המדינה לפעול להגבלת כהונתו של ראש ממשלה בישראל: "אזרחי מדינת ישראל זכאים להנהגה שאינה משתעממת מהם". בטקס לציון 23 שנים לרצח יצחק רבין הוא אף יצא נגד חוק הלאום ואמר כי "הרצון לצמצם זכויות לקבוצה אחת של אנשים על חשבון אחרת בגלל דתם, דעתם או הרגשתם הוא עלוב". במתקפה ישירה נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו הוא אמר כי "ההוא הדוחף ומסית להגדרה וקטלוג של כל אחד החושב אחרת ממנו, כחמוץ או שמאלן, ממשיך לפרק בנו ויביא לחורבן הבית הבא".

"השנאה לאחר מעולם לא הייתה חלק מאתנו", אמר בן ארצי. "העם היהודי מעולם לא חיפש להוכיח עליונותו על דרך הפגיעה והנמכת האחר. לחיות בשלום רצינו ואלו שהסכימו חיבקנו חזרה והושטנו יד פתוחה. הרצון לסמן ישראלי אחד טוב יותר בגלל מוצאו הוא פסול. הרצון לסמן אחד כבוגד בגלל דעותיו הוא ערעור הבסיס עליו בנינו את ארצנו. הרצון לצמצם זכויות לקבוצה אחת של אנשים על חשבון אחרת בגלל דתם, דעתם או הרגשתם הוא עלוב".

"דמוקרטיה אינה מלוכה", טען בן ארצי. "אזרחי המדינה אינם נתינים. אני קורא מכאן לכבוד נשיא המדינה לפעול יחד עם מחוקקי ישראל להגבלת תקופת כהונת ראש ממשלה במדינת ישראל. היא הכרחית וחשובה למנוע ממנהיגנו להפוך למלכים נבדלים מעם. אזרחי המדינה כולם זכאים להנהגה שדואגת לצרכיהם ואינה משתעממת מהם ומהצרכים שלהם".

"מנהיגות המעודדת הפרדה והתקפות אלימות נגד דעות אחרות, ההוא הדוחף ומסית להגדרה וקטלוג של כל אחד החושב אחרת ממנו כחמוץ או שמאלן, ממשיך לפרק בנו ויביא לחורבן הבית הבא", תקף בן ארצי. "מנהיגות הלועגת ומזלזלת באזרחים החשים מצוקה היא מקור אותו הרוע, והיא תעמיק את השסע, הפילוג והסכסוך הפנימי על אף מאמצינו ארוכי השנים".

23 שנים אחרי רצח רבין, הביע היום הנשיא ריבלין את החשש מפני ה"שחיקה במרכזיות של הרצח והמשמעויות שלו בציבוריות הישראלית". הוא הוסיף כי "האתגר שלנו איננו הדור הזה שלנו, אלא הדורות הבאים".

"ייתכן שהדור הזה, שראה איך רוצח שפל, פחדן ובן עוולה, יורה בו מגבו, ייתכן שהוא לא יחלים", אמר ריבלין. "הדור הזה לא ישכח ולא יסלח. בוודאי לא יסלח לעצמו. ואנחנו, אנחנו הדור הזה. הדור שהרצח קרה במשמרת שלו. הדור שראה את המראות, הדור ששמע את הקולות, הדור שלא קרא את הכתובת שהייתה על הקיר". 

"מיום ליום גדל הדור שלא ידע את יצחק", הוסיף הנשיא. "הדור שלא ראה בעיניו את המדרון החלקלק והאפל שבין ההסתה והשנאה לשפיכות הדמים. והאמת היא שמשהו לא עובד. אנחנו עדים לשחיקה במרכזיות של הרצח והמשמעויות שלו בציבוריות הישראלית".

האזינו לריאיון עם דליה רבין בכאן רשת ב':

הנשיא התייחס גם לדרך הזיכרון של הרצח. "אני חושש שטקסים ונאומים לא יועילו, כל עוד אנחנו מתקשים להסכים מה אנחנו מבקשים לזכור", אמר. "בחלק מבתי הספר זוכרים את האיש ובחלקם עוסקים באוסלו. בחלק מבתי הספר עוסקים בציון פטירתה של רחל אמנו, מכיוון שחל באותו מועד, ובחלקם בכלל עוברים לסדר היום ללא שום אזכור".

"רצח רבין גם הוא מחלק אותנו לשבטים ומחנות", סיים ריבלין. "23 שנים להירצחו של יצחק, נדמה לי שאין מנוס מלומר: כל אחד יכול לזכור בדרכו את יצחק רבין כאיש וכמנהיג, אבל אנחנו מוכרחים להסכים שאנחנו רוצים לזכור יחד את הירצחו של יצחק רבין ראש ממשלת ישראל".