נתניהו בטקס האזכרה ליצחק רבין
צילום: ערוץ הכנסת

נתניהו בטקס לזכרו של רבין בכנסת: "רבין לא היה בוגד, אלא פטריוט ציוני"

רה"מ הגיב לנכדתו של רבין: "העיתונאית לא קשורה למשרדי. נדהמתי". הנשיא ריבלין אמר בטקס האזכרה הממלכתי כי זהו "יום הכיפורים של הדמוקרטיה". נכדתו של רבין נשאה נאום עוקצני וזכתה למחיאות כפיים סוערות
מערכת כאן חדשות
21 באוקטובר 2018
15:26
עודכן ב 17:45

ראש הממשלה בנימין נתניהו נשא היום (ראשון) נאום בטקס מיוחד בכנסת לזכרו של ראש הממשלה לשעבר יצחק רבין, שנרצח לפני 23 שנים. ראש הממשלה הדגיש כי "רבין לא היה בוגד, אלא פטריוט ציוני ראשון במעלה". נתניהו הגיב להאשמה של נכדתו של רבין, נעה רוטמן, בטקס האזכרה הממלכתי בהר הרצל, כי דוברת במשרדו של נתניהו כינתה את רבין בוגד. "מדובר בציוץ של עיתונאית שלא קשורה למשרד. נדהמתי, אלה דברים חסרי שחר שאין להם שום אחיזה במציאות", אמר נתניהו.

נתניהו הדגיש בנאומו בכנסת כי אמר שרבין טועה, אך מעולם לא אמר שהוא בוגד. "בשורש ב.ג.ד השתמשתי לשלילה", ציין ראש הממשלה. נתניהו פנה ליו"ר האופוזיציה ציפי לבני: "בשבוע שעבר אמרת לגביי שאני קורא 'בוגדים' לאזרחי המדינה שלנו. מעבר לאי-האמת בדברים הללו. הייתי מצפה שתגני את מי שקורא לי בוגד. למשל מי שאמר לאחרונה 'נתניהו בוגד בעם שאותו הוא צריך לשרת'".

יו"ר האופוזיציה לבני אמרה בדיון המיוחד לזכר יצחק רבין: "אני רוצה להודות לנעה בן ארצי על הדברים שאמרה. אם נבחרי ציבור אמורים לנסח את לב הציבור בנאום, היום את ניסחת את תחושותיי ותחושות רבים".

לבני ענתה לראש הממשלה: "לפני שנה קראת לפיוס לאומי ואחווה. אמרת שאתה מרים את הכפפה. אבל זאת הייתה כמו תמיד הרמת כפפת אגרוף. הטוקבקיסטים כבר יכתבו את המילה בוגדים. מיד חזרו החמוצים ומשמיצי המדינה. רק אתמול הגדרתם אותי כדוברת של אבו מאזן, ואתה רומז כדי שאחרים ישלימו. בזה אתה מאשים את כל המחנה שאליו אני משתייכת. זה כבר לא שלט שרואים או לא רואים מהמרפסת, זה קורה כאן בכנסת, זה הפייסבוק והטוויטר של ראש ממשלת ישראל".

חברת הכנסת שלי יחימוביץ' (המחנה הציוני) אמרה בדיון כי "ההסתה לא מגיעה מאיזה ציבור קיצוני שההנהגה עוצמת עין וקצת נגררת אחריו. זה הפוך!". יחימוביץ' תקפה - "הציבור הישראלי ברובו המכריע, ומכל קצוות הקשת הפוליטית, הרבה יותר מפויס, סובלני ונאור מכם. אלה אתם שמובילים את השיח המשסע והמסית".

מוקדם יותר, בטקס האזכרה הממלכתי בהר הרצל, אמר ראש הממשלה כי רבין היה "מאדריכלי הביטחון של המדינה". הנשיא ראובן ריבלין אמר בנאומו כי "רצח רבין הוא יום הכיפורים של הדמוקרטיה הישראלית". נכדתו של רבין, נועה רוטמן נשאה נאום עוקצני ואף זכתה למחיאות כפיים סוערות בסופו.

נתניהו אמר כי הרצח היה מעשה אלימות מתועב: "אנחנו עם שידע חורבן, גלות וריבונות. איבדנו את עצמאותנו כשאיש שלח יד באחיו על חומות ירושלים הנצורה". ראש הממשלה ציין כי רבין זיהה את עלייתה של הקנאות "האלימה והרצחנית" במזרח התיכון וזיהה גם "מוקדם מאוד" את הסכנה של איראן.

ראש הממשלה הדגיש כי רבין ידע שאין לישראל קיום בלי ביטחון מוצק. "נזכור את רבין כלוחם נערץ, מצביא גדול, שגריר נאמן וכראש ממשלה שפילס נתיבים לשלום", סיים נתניהו את דבריו.

ריבלין הוסיף כי בלילה שבו רבין נרצח, "כולנו היינו על המטרה ולאיש מאיתנו לא היה שכפ"צ". עוד אמר הנשיא כי "הדמוקרטיה הישראלית לא מתה בכיכר - היא חיה ותוססת, אך חשוב לזכור, גם לה אין שכפ"צ".

"משפחת רבין יקרה. דמותו של יצחק רבין, ראש ממשלה, לוחם ומפקד, מצביא ומנהיג, איש שלום ואיש ירושלים, תישאר חקוקה בלב האומה. אנו זוכרים היום גם את לאה, אשת נעוריו, שליוותה אותו באהבה, והקדישה את חייה למשפחתה, לצד פעילות ציבורית לטובת מי שהחיים לא האירו להם פנים", אמר הנשיא.

נכדתו של רבין אמרה: "אחר צהריים מעיקים לכולם. אני רוצה להאמין שכל הישראלים חוו את הרצח כאירוע טראומתי אישי, אבל זה לא נכון. לרוב העם מדובר בפשע חמור, אבל יש גם קולות אחרים. הנושא כולו בשיח הציבורי מוצג כמניירה ואף קיבל כינוי לעג - פסטירבין".


עוד אמרה רוטמן כי "בארץ שלנו פקפוק משול לבגידה, קריאה לדוגמא אישית - לרדיפה פוליטית". לדבריה, רבים מנושאי התפקידים במדינה הזו "משתמשים בהסתה ושיסוי משוללת אחריות". רוטמן הוסיפה כי אם לא יחדלו ממסע זה, "עלול שוב להישפך כאן דם". נכדתו של ראש הממשלה המנוח פנתה לנבחרי הציבור - "יש שסע עמוק שבכוחכם לעצור - אל תעמדו מנגד".