מירי רגב
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

השרים אישרו את החוק שמאפשר לשרת התרבות לשלול תקציבים ממוסדות

התיקון לחוק הנאנמנות בתרבות מבקש להעביר את הסמכות לשלילת תקציבים ממוסדות תרבות, שמקיימים פעילות החותרת תחת המדינה וסמליה. רגב: "שמירה על חופש הביטוי אינה היתר להסתה נגד המדינה". זנדברג: "מטרת רגב היא לקקנות לנתניהו"
שני נחשוני ונוב ראובני
21 באוקטובר 2018
16:41

ועדת שרים לחקיקה אישרה היום (ראשון) את הצעת החוק של שרת התרבות מירי רגב, שמאפשרת למשרד התרבות לשלול תקציבים ממוסדות המקיימים פעילות החותרת תחת המדינה וסמליה. עד כה הסמכות הזו הייתה בידי שר האוצר, אך כעת מבקשת הצעת התיקון לחוק הנאמנות בתרבות שאושרה, להעביר את הסמכות לשרת התרבות.

התיקון לחוק אמור להגדיר הליך מקצועי מובנה, מידתי ומסודר של הפעלת שיקול הדעת לצורך המלצה לשר התרבות האם וכיצד ובכמה להפחית או לשלול תמיכה ממוסדות תרבות הקוראים: לשלילת קיומה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית, הסתה לגזענות לאלימות או לטרור, תמיכה במאבק מזוין או במעשה טרור של מדינת אויב או של ארגון טרור נגד מדינת ישראל, ציון יום העצמאות או יום הקמת המדינה כיום אבל, מעשה של השחתה או ביזוי פיזי הפוגע בכבוד דגל המדינה או סמל המדינה.

האזינו לריאיון עם רון חולדאי בכאן רשת ב':

השרה מירי רגב אמרה על אישור החוק: "כפי שהבטחתי חוק הנאמנות בתרבות יצא לדרך. שמחה שמאבק ארוך שנמשך שנתיים הגיע לקיצו. חופש הביטוי הוא נר לרגלנו וערך מרכזי בחיים של מדינת ישראל כמדינה דמוקרטית, אך שמירה על חופש הביטוי אינה היתר להסתה נגד מדינת ישראל היהודית והדמוקרטית. התיקון אותו הבאתי נעשה בתמיכת שר האוצר משה כחלון ואני מבקשת להודות לו על ההבנה, התמיכה והסיוע״.

במפלגות השמאל גינו את הצעת החוק ואת אישורה. יו"ר מרצ ח"כ תמר זנדברג תקפה את שרת התרבות: "רגב הפכה עצמה מהשרה האחראית על קידום תרבות לצנזורית הראשית. מאסייג ועד הקמארי, לרגב מטרה אחת והיא לקקנות לנתניהו ונוער הגבעות בליכוד. מבחינת רגב, התרבות הישראלית לא שווה כלום אם היא לא שולטת בה".

ח"כ נחמן שי (המחנה הציוני) כתב בטוויטר: "שום חוק לא ימנע יצירה ישראלית חופשית ומשוחררת מהגבלות. על זה קמה ונופלת תרבות. החוק הזה לא ישרוד". ח"כ עאידה תומא-סלימאן (המחנה הציוני) אמרה: "שוב פעם מוכיחים שרי ממשלת הימין שהכלי מכשיר את המטרה. לשם מטרת ההגנה על שלטון הימין, הם מוכנים לדרוס ברגל גסה את שאריות הדמוקרטיה. הגיע הזמן שהדמוקרטיה המדומה תפסיק להגן על שלטון הימין ותתחיל להגן על האזרחים וחופש הדעה שלהם".

אורי רשטיק, מנכ"ל שח"ם ארגון השחקנים בישראל, אמר: "חוק הנאמנות בתרבות הוא חוק בעייתי, שיישומו יכול להוביל לסתימת פיות ולמניעת כל תוכן פוליטי בתיאטרוני ישראל. אנו נלחם על מנת שהחוק לא יעבור במתכונתו הנוכחית".

ראש עיריית תל אביב-יפו, רון חולדאי, תקף גם הוא את חוק הנאמנות בתרבות והצהיר היום כי עיריית תל אביב תממן ככל הניתן את מי שנפגע מהחוק. בריאיון לאסתי פרז בתכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב', אמר חולדאי: "נעשה כל שבידינו במסגרת החוק למנוע את הצנזורה הזו וככל הניתן לממן כאלטרנטיבה את מי שנפגע. אעשה כל שביכולתי לעזור לאמנות גם כשהיא תוקפת". לדבריו,"לתת לשר התרבות להיות הצנזור של התרבות זה אנטי דמוקרטיה".