פוטין וטראמפ
צילום: אי-פי

רוסיה: "יציאת ארה"ב מההסכם תעמיד את העולם בסכנה"

במוסקווה גינו את הודעת טראמפ על כוונת ארה"ב לפרוש מהסכם הפיקוח על נשק גרעיני לטווח בינוני, ואף שיגרו מסר מאיים לוושינגטון. "אנו מצפים להסבר מהאמריקנים", אמר לברוב. ג'ון בולטון מבקר ברוסיה וידון עם גורמים רוסים על ההסכם
מערכת כאן חדשות
22 באוקטובר 2018
14:44

ברוסיה הגיבו היום (שני) להודעת נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ כי ארצו תיסוג מההסכם לפיקוח על נשק גרעיני לטווח בינוני, גינו את ההודעה ואף שיגרו מסר מאיים לוושינגטון. דובר הקרמלין, דמיטרי פסקוב, אמר כי יציאת ארצות הברית מן ההסכם תעמיד את העולם בסכנה, ורוסיה תיאלץ להשיב את האיזון במידה שהאמריקנים יחלו בייצור טילים חדשים.

עוד נמסר מהקרמלין כי רוסיה לעולם לא תהיה זו שתיפתח ראשונה במתקפה גרעינית. לדברי הרוסים, אופן היציאה מההסכם לפירוק נשק גרעיני לטווח בינוני מפורט בתוך ההסכם עצמו, וארצות הברית לא הבהירה לרוסיה כי בכוונתה לפרוש ממנו.

שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב אמר היום בנושא כי מוסקווה מצפה להסבר מצד ארצות הברית. בתוך כך, היועץ האמריקני לביטחון לאומי ג'ון בולטון נמצא כעת במוסקווה וצפוי להיפגש עם לברוב ועם גורמים נוספים כדי לדון על ההסכם.

ההסכם לפיקוח על נשק גרעיני לטווח בינוני  נחתם ב-1988 בעידן שאחרי המלחמה הקרה על ידי הנשיא האמריקני באותו זמן, רונלד רייגן, ומנהיג ברית המועצות מיכאיל גורבצ'וב. ההסכם למעשה אוסר על החזקת טילים בליסטיים לטווחים שבין 500 ל-5,000 קילומטרים.

"למרבה הצער רוסיה לא כיבדה את ההסכם ולכן עלינו לסיים אותו ולסגת ממנו", אמר טראמפ במהלך כנס בנוואדה בשבוע שעבר. לטענתו, ארצות הברית מאמינה שמוסקווה מפתחת מערכות טילים שבעזרתן תוכל לפתוח במתקפה גרעינית באירופה בהתראה קצרה. ברוסיה הכחישו בעבר את הטענות.

טראמפ הוסיף כי ארצות הברית תפתח נשק משלה, אלא אם רוסיה וסין יסכימו לעכב את תכניותיהן שלהן לפיתוח נשק. סין אינה חלק מההסכם.