המלך עבדאללה וראש הממשלה נתניהו
קובי גדעון, לע"מ

"הסיכוי שירדן תוותר על השטח החכור נמוך"

ראש המכון ללימודי ישראל בירדן ד"ר עבדאללה סוואלחה סיפר בראיון לרשת ב' על הנסיבות שהובילו את המלך למהלך הדרמטי: "היה לחץ ציבורי ו-80 חברי פרלמנט חתמו על עצומה". עם זאת העריך סוואלחה כי אין כוונה לפגוע ביחסי שתי המדינות. האזינו לראיון המלא
מערכת כאן
22 באוקטובר 2018
17:19

ראש המכון ללימודי ישראל בירדן ד"ר עבדאללה סוואלחה סבור כי השארת השטח החכור, אותו ירדן דורשת לקבל לחזקתה, בידי ישראל הוא נמוך. ד"ר סוואלחה אמר את הדברים בשעה הבינלאומית ברשת ב' לראש התחום הערבי ערן זינגר.


לדברי ד"ר סוואלחה ההחלטה של המלך לא לחדש את חוזה החכירה נבעה מ"לחץ פנימי ויוזמה של אזרחים ירדנים רבים שפנו למלך בנושא. במקביל 80 חברי פרלמנט ירדנים פנו למלך בעצומה כדי שלא יחדש את החוזה". בהתייחס לשאלה אלו השלכות יהיו לנושא על יחסי ישראל ירדן השיב איש האקדמיה הירדני: "פעלנו באופן חוקי, על פי הסכם השלום. זו פעולה שבוצעה במסגרת היחסים בינלאומיים המקובלים. אנו מכבדים את החוק הבינלאומי ופעלנו לפיו. זה מהלך שגרתי בין שתי מדינות".

גורמים מדיניים ירדנים אמרו הבוקר (שני) לעיתון "אל-חיאת" כי בעמאן יכולים היו להפגין יותר גמישות סביב חידוש הנספחים בהסכם השלום עם ישראל, הנוגעים לחכירת צופר ונהריים – אך נתקלו "במדיניות העיקשת של ממשלת הימין בישראל". הגורמים ציינו את "הצעדים החד-צדדיים של ישראל בעניין ירושלים והמקומות הקדושים".

האזינו לראיון המלא