תיעוד: איש ביטחון עוזב את הקונסוליה בבגדיו של העיתונאי הסעודי

רשת CNN פרסמה היום סרטון מתוך מצלמת אבטחה, ובו נראה מאבטח יוצא מהבניין באיסטנבול כשהוא לבוש בבגדיו של ח'אשוקג'י, שנכנס לשם שעתיים לפני כן. בכיר טורקי טען כי מדובר בחבר בחוליית החיסול
כתבי כאן חדשות
22 באוקטובר 2018
17:50

רשת CNN פרסמה היום (שני) תיעוד מתוך מצלמת אבטחה של איש ביטחון סעודי עוזב את הקונסוליה לבוש בבגדיו של העיתונאי הסעודי ג'מאל ח'אשוקג'י, שנכנס לשם שעתיים לפני כן. האיש עטה זקן מלאכותי ומשקפיים כדי להידמות לעיתונאי. הוא הסתובב ברחבי העיר ונראה במסגד הכחול המפורסם.

לפי בכיר בטורקיה, מדובר במוסטאפה אל מדאני, חבר בחוליית החיסול שרצחה את העיתונאי, שהובא במיוחד לטורקיה כדי לשמש כפיל. "אתה לא צריך כפיל גוף כדי לערוך חקירה", אמר אותו בכיר.


בתוך כך, הרשויות בטורקיה איתרו מכונית נטושה השייכת לקונסול הסעודי באיסטנבול. המכונית הייתה מחוץ לבניין בזמן שהעיתונאי נכנס לקונסוליה בתחילת החודש, ומאז נעלמו עקבותיו. רכב מז"פ משטרתי הגיע לזירה.

הלילה דווח כי המלך הסעודי סלמאן ובנו, יורש העצר מוחמד בן סלמאן, שוחחו בטלפון עם בנו של העיתונאי, סלאח ח'אשוקג'י, ומסרו את תנחומיהם על מותו. לפי הפרסום של סוכנות הידיעות הסעודית הרשמית, בנו של העיתונאי שנרצח באיסטנבול הודה לשניים על השיחות. מאז היעלמות ח'אשוקג'י, נפוצו דיווחים על כך שהבן אינו מורשה לצאת משטח סעודיה.

הלילה נערכה שיחת טלפון נוספת, בין נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, לבין נשיא טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן. לפי הדיווחים, השניים דנו בנושא מותו של העיתונאי ח'אשוקג'י והדגישו את הצורך לפרסם את כל נסיבות מותו.

גורם סעודי בכיר אמר אתמול לסוכנות הידיעות רויטרס כי ח'אשוקג'י מת בגלל טעות, כלשונו, שעשה צוות המשא ומתן שנשלח לשכנע אותו לשוב לסעודיה. לדבריו, חברי הצוות חרגו מסמכויותיהם והשתמשו באלימות.

הבוקר הבהיר שר האנרגיה של סעודיה, ח'אלד אלפאלח, כי לארצו אין שום כוונה להשתמש בנפט כדי "להעניש את המערב" על ההתנהלות סביב פרשת מות העיתונאי ג'מאל ח'אשוקג'י. בריאיון לסוכנות הידיעות TASS, נשאל השר הסעודי אם ארצו שוקלת לשחזר את החרם הסעודי שהוטל על צרכנים במערב בשנת 1973. אלפאלח השיב כי סעודיה היא "מדינה אחראית מאוד, ולא נוהגת לערב בין פוליטיקה ונפט".

בהכנת הידיעה השתתפו: עמיחי שטיין, נורית יוחנן, יותם רוזנוולד וערן זינגר