צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

בשל איומים: המדינה מחייבת קבלנים במגזר הבדואי לממן אבטחת משטרה

קבלנים ובעלי מגרשים סובלים מאיומים של גורמים שאינם מעוניינים שתוכניות הבנייה יקודמו. בכיר שמטפל במגזר: "כשבדואי מאיים, שום קבלן לא יעבוד ושום בדואי אחר לא יעבור לקרקע". המשטרה: "יש חוסר שיתוף פעולה מצד התושבים"
אסף פוזיילוב
23 באוקטובר 2018
14:21

המדינה החלה לחייב קבלנים הניגשים למכרזי בנייה במגזר הבדואי בתשלום עבור אבטחה משטרתית. זאת בגלל איומים על קבלנים ועל אנשים שקנו את המגרשים המיועדים לבנייה.

במצב שנוצר, מאות משפחות שקנו מגרשים לבנייה מהמדינה, לא מסוגלות לעבור אליהם בשל איומים על חייהם, לעיתים תוך שימוש בנשק. הסיבות לאיומים מגוונות אך התוצאה היא כי המדינה לא מסוגלת להוציא לפועל את התוכנית ההיסטורית להסדרת ההתיישבות הבדואית בנגב. בשל כך אין אפשרות להעביר מאות משפחות ליישובי קבע. בכיר שמטפל במגזר אמר בהתייחסו לנושא: "כשבדואי מאיים – שום קבלן לא ימשיך לעבוד ושום בדואי אחר לא יעבור לקרקע, לא משנה שקנה אותה כחוק. החוק הבדואי חזק מהכל".

עלי, תושב רהט, סיפר כי קנה לפני 10 שנים מגרש בעיר כדי לעבור אליו עם אשתו ובנו, ועד כה לא עשה זאת. כיום הוא מתגורר עם אשתו וחמישה ילדים בדירת 30 מ"ר. הוא טוען שהחל להתלונן בתחנת רהט לפני יותר מחמש שנים, ואף הציג צילומי אבטחה גלויים של המאיימים והעביר את שמותיהם למשטרה. למרות זאת, לטענתו, דבר לא עזר.

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה לדברים: "כל תלונה המתקבלת במשטרה בהקשר זה נבדקת ביסודיות. למרות שלעיתים קרובות נתקלת המשטרה בהיעדר שיתוף פעולה מצד תושבים רבים שבוחרים שלא להגיש תלונה, המשטרה היא זו שפועלת מיוזמתה בכדי לאתר את החשודים ולהעמיד אותם לדין".

עוד נמסר: "בכל הנוגע לתלונותיו של תושב רהט: עם קבלת התלונות שהוגשו במשטרה, פתחה המשטרה בחקירה יסודית שכללה חקירת חשודים, גביית עדויות, עימות, ביצוע מסדר זיהוי ועוד. במקביל בוצעו פעולות רבות גם במישור המודיעיני, ואלו דווקא הובילו למעצר בגין אחזקת אמצעי לחימה ואלימות".

תגיות:
משטרה