צילום: עבד רחים חטיב, פלאש 90

חמאס מתכנן פיגועים בגדה למקרה של מערכה ברצועת עזה

בארגון נערכים לאפשרות שכישלון המגעים להסדרה יוביל למערכה עם ישראל, ומכינים שורה של "פיגועי מדף" ביהודה ושומרון שייאלצו אותה להתעסק בחזית נוספת. העלות: עשרות מיליוני שקלים רק בשנה האחרונה
גל ברגר
23 באוקטובר 2018
20:24

פרסום ראשון: בחמאס נערכים לאפשרות ששיחות ההסדרה עם ישראל יקרסו ושהארגון ייגרר למערכה עם ישראל ברצועת עזה – ומכינים כבר כעת "פיגועי מדף" שאותם יוציאו לפועל ביום פקודה. היום (שלישי) פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי הארגון השולט ברצועה מרכז לאחרונה מאמץ בהכנת הפיגועים הללו, ובשנה האחרונה השקיע כבר עשרות מיליוני שקלים בהקמת תשתית אזרחית וצבאית בגדה.


מי שמובילים את המאמץ בסוגיה זו הם פעילי "מטה הגדה" של חמאס - גוף היושב בעזה ואמון על הקמת תשתיות טרור בגדה. מטרת התוכנית של חמאס היא להוציא לפועל פיגועים בשטח הגדה, שירתקו את תשומת הלב של ישראל וייאלצו אותה להתעסק בחזית נוספת תוך כדי מערכה אפשרית ברצועת עזה. בצה"ל מנהלים מאבק מתמיד נגד התשתית של הארגון בגדה, ורק בחצי השנה האחרונה כבר החרימו חמישה מיליון שקלים שיועדו אליה.

מי שנמצאת אף היא בתמונה היא הרשות הפלסטינית, שבחצי השנה האחרונה סיכלה כבר עשרות פיגועים נגד ישראלים. מדובר בעיקר בפיגועי דקירה, אך כאלה שכללו תשתיות רציניות של חמאס בגדה – ומנגנוני הביטחון של אבו מאזן היוו גורם מפתח בסיכולם.

אתמול פורסם בכאן חדשות כי קטר עשויה לממן הסדרה עתידית בין ישראל לחמאס ברצועה. לפי המתווה המתגבש, שנחשף בחדשות הערב בכאן 11, ההפגנות שמארגנים אנשי חמאס על הגדר יופסקו. בתמורה, תאפשר ישראל את הזרמת כספי המשכורות והדלק שמממנת קטר לרצועת עזה.

בישראל מעריכים כי הרשות הפלסטינית תגיב להסדר המתגבש בין ישראל לחמאס ותפסיק לחלוטין את תשלום המשכורות לאנשי חמאס בעזה. במקרה שכזה תפעל ישראל לקזז את הסכום מכספי המסים המועברים לרשות הפלסטינית. שרי הקבינט המדיני-ביטחוני עודכנו בפרטי ההסכם המתגבש ובתנאים הכלולים בו. השרים מבינים שקטר מקבלת מעמד ודריסת רגל באזור וחמאס מקבל באופן הזה הישג מדיני משמעותי שמאפשר לו בפעם הראשונה לעקוף את הרשות הפלסטינית.