נתניהו ופוטין בפגישה ברוסיה
צילום: אי-פי

גורם בקרמלין: נתניהו ופוטין עשויים להיפגש בפריז בחודש הבא

הגורם אמר לכאן חדשות כי ייתכן שראש הממשלה ונשיא רוסיה ייפגשו בשולי האירועים לציון 100 שנה לסיום מלחמת העולם הראשונה, אך דבר לא נקבע עדיין. הוא הדגיש כי הסיבה שנתניהו ופוטין לא נפגשו מאז הפלת המטוס הרוסי "קשורה לענייני לו"ז ותיאום בלבד"
עמיחי שטיין
24 באוקטובר 2018
08:14
עודכן ב 09:06

גורם בקרמלין אמר היום (רביעי) לכאן חדשות כי נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, וראש הממשלה, בנימין נתניהו, עשויים להיפגש בפריז בחודש הבא – אך דבר עדיין לא נקבע. הגורם טען כי הצדדים ממשיכים לנסות לתאם מועד מתאים לפגישה, והדגיש כי הסיבה המרכזית לכך שפגישה כזו עדיין לא קרתה מאז הפלת המטוס הרוסי בסוריה בחודש שעבר היא "ענייני לו"ז ותיאום בלבד".

הנשיא הרוסי הודיע השבוע כי הוא יגיע לפריז בחודש נובמבר לרגל האירועים לציון 100 שנה לסיום מלחמת העולם הראשונה. בשולי האירועים, הוא צפוי להיפגש עם נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ. גם ראש הממשלה נתניהו צפוי להגיע לפריז.

לפני כשבועיים הודיע נתניהו שהוא שוחח עם הנשיא פוטין, בין השאר בעקבות הפלת המטוס הרוסי, ושהשניים צפויים להיפגש "בקרוב". למרות זאת, מאז לא פורסם עדיין על פגישה שנקבעה.

בסוף החודש שעבר החלה רוסיה להעביר לסוריה את מערכת היירוט S-300. סגנו של שר החוץ הרוסי, מיכאיל בוגדנוב, אמר כי המערכת  נועדה למטרות הגנה, ואמורה להגן על חיילי רוסיה המוצבים בסוריה. לדבריו, המסקנה המתבקשת מתקרית הפלת המטוס הרוסי היא שאמצעי ההגנה בסוריה לא היו טובים דיים ולכן הוחלט לשפרם.

לפני כחודש שוחח נתניהו בטלפון עם פוטין, בעקבות הפלת המטוס הרוסי. נתניהו הביע צער בשם מדינת ישראל על מותם של החיילים הרוסים והטיל את האחריות על סוריה. בשיחה הדגיש ראש הממשלה את חשיבותו של המשך התיאום הביטחוני בין המדינות, והבהיר כי ישראל נכונה להעביר לרוסיה את כל הפרטים הנחוצים לתחקור האירוע.

בקרמלין הודיעו בתום השיחה כי פוטין אמר לראש הממשלה שהמטוס הופל על ידי מערכות הנ"מ של סוריה כתוצאה מכך שההסכמים בין ישראל לרוסיה לגבי מניעת תקריות מסוכנות לא קוימו. הנשיא הרוסי הפציר בנתניהו לא לאפשר סיטואציות כאלה מעתה והלאה.