יריב לוין ליד בית המשפט העליון
צילום: הדס פארוש, פלאש 90

לוין על דברי חיות: "התקפה פרועה וניסיון אנטי-דמוקרטי להשתיק ביקורת"

שר התיירות הגיב בכאן רשת ב' לדברי נשיאת בית המשפט העליון שאמרה כי הביקורת הנשמעת מצד נבחרי ציבור נגד מערכת המשפט גובלת בהסתה של ממש. לוין ציין כי "דיקטטורה שיפוטית איננה ביקורת אלא תיאור מדויק של מערכת המשפט"
קלמן-ליברמן
24 באוקטובר 2018
09:52

שר התיירות, יריב לוין, מגיב היום (רביעי) לדבריה של נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות ואומר כי דבריה אמירתה ולפיה הביקורת של נבחרי ציבור נגד מערכת המשפט גובלת בהסתה של ממש, היא התקפה פרועה וניסיון אנטי-דמוקרטי להשתיק ביקורת. בריאיון לאסף ליברמן ורועי שרון בכאן רשת ב', אמר לוין כי "דיקטטורה שיפוטית איננה ביקורת אלא תיאור מדויק של מערכת המשפט".

 

"אני מורגל בהתקפות פרועות מצד מערכת המשפט לאורך שנים ואני דוחה אותן מכול וכול", אמר לוין. "יש ניסיון מתמשך להשתיק את מי שמבקר את מערכת המשפט ולהלך עליו אימים, להוקיע אותו כמי שכביכול פועל באופן אנטי-דמוקרטי או כמי שכביכול פועל להרוס את בית המשפט העליון".

שר התיירות אמר כי הניסיון להשתיק אותו לא יצליח. "הניסיון למנוע ממי שסבור שצריך המציאות הלא תקינה הזו ולהציע דרך לתקן אותה זה ניסיון להרתיע מלבצע את השינויים שחייבים להתקיים במערכת המשפט". לוין ציין כי זה אינו הדבר האנטי דמוקרטי היחיד במערכת המשפט והזכיר את המציאות כלשונו, שבה "בית המשפט שם את עצמו במקום הכנסת והופך עצמו לגוף המחוקק, שם עצמו מעל הממשלה והופך את עצמו לגוף שקובע מה סביר ומה היא המדיניות הנכונה, מי יכול להיכנס לארץ, מסכל את מדיינות הממשלה בנושא המסתננים והרשימה עוד ארוכה".

בטקס שנערך אתמול בבית הנשיא בירושלים לציון 70 שנים למערכת המשפט בישראל, אמרה חיות כי בשל ההתנהלות של נבחרי ציבור "אין פלא שחלק מהציבור רואה בכך אישור לנקוט אותה לשון משתלחת ובוטה. למרבה הצער, בעת האחרונה אנו עדים לכך שיש מי שהתנהלותה של המערכת כמערכת עצמאית ובלתי תלויה ברשויות האחרות היא לצנינים בעיניהם", אמרה חיות בפתח דבריה. "אותם אלה אף הרחיקו לכת ותיארו אותה כאנטי-דמוקרטית, אנטי-ציונית ואפילו כדיקטטורה שיפוטית שיש לרסק. מי ששם לו למטרה לפגוע בעצמאותה ובאי-תלותה של הרשות השופטת - ימצא עצמו פוגע אנושות במשטר הדמוקרטי בישראל".

הנשיאה השמיעה ביקורת מרומזת כלפי שרת המשפטים, איילת שקד. "כאשר מושמעות כלפינו השופטים התבטאויות הרחוקות מלהיות ענייניות ומכבדות, ניתן לצפות כי יהיה מי שיטרח לגנותן בשם הממלכתיות על מנת לתבוע את עלבונה וקלונה לנוכח התבטאויות כאלה", אמרה חיות. "למרבה הצער, גינוי כזה מאחר לבוא, אף כי לעתים גובלות ההתבטאויות בהסתה ממש, וזאת בין היתר מפי נבחרי ציבור".